تبلیغات
سفرنامه

سفرنامه
 
قالب وبلاگ

تایلند
تایلند کشوری آسیایی با قدمت تاریخی و حدود 65 میلیون نفر است. این کشور در جنوب شرقی آسیا و بین برمه ، لائوس و کامبوج واقع شده است.تایلند جنوبی شامل شبه جزیره ای طولانی است که در غرب به اقیانوس هند و در شرق به دریای چین جنوبی و خلیج تایلند محدود است و در جنوب آن مالزی قرار دارد. پایتخت این کشور بانکوک است که حدود 6 میلیون نفر جمعیت دارد. زبان رسمی تایلندی است،اما زبان انگلیسی نیز بسیار متداول است. درتایلند جمعیت خارجی کثیری اقامت دارند که اکثر آنها را آمریکایی ها، استرالیایی ها و نیوزیلندی ها تشکیل می دهند.تایلند پروازهای بینالمللی مکرر و خطوط هوایی خوبی دارد و شرکت هواپیمایی تایلند یکی از بهترین خطوط هوایی جهان است.شبکه گسترده اتوبوسرانی برای سفرهای داخلی و بیرون شهری و نیز تاکسی های شهری وسیله ای متداول و مقرون به صرفه برای رف و آمد محسوب می شوند.کشور تایلند توجه ویزهای به جذب توریست داشته است و بخش عمده ای از اشتغال و درآمدزایی در این کشور از صنعت جهانگردی حاصل می شود. در آمد سالیانه تایلند از جذب جهانگرد و گردشگر بالغ بر 7112 میلیون دلار است.
بانکوک
بانکوک که مقصد بسیاری از گردشگران از سراسر جهان است ، بین مردم تایلند با نام شهر فرشتگان Krung Thep  خوانده می شود. این شهر یکی از بزرگترین شهرهای جهان و یکی از پر جنب و جوش ترین پایتخت های آسیاست. بانکوک مانند بسیاری از شهرهای مدرن و فرودگاه بینالمللی بسیار مدرنی است  که مهم روزه پروازهای مستقیم  بسیاری از پایتخت های دنیا دارد.بانکوک به علت معابد بودایی بی نظیر خود شهرت دارد و اگر اقامت شما در بانکوک کوتاه باشد، قادر به بازدید از تمامی جاذبه های این شهر شلوغ ، گرم و هیجان انگیز نخواهید بود.مردم بانکوک به غذاخوردن بسیار علاقه دارند که به این موضوع  می توان از رستوران های بسیار و انواع غذاهایی که د رکنار خیابان ها فروخته می شوند، پی برد.انعام دادن در تایلند بسیار رایج است. در بیشتر هتل ها و رستوران های بزرگ ، 10 درصد  به صورت حساب اضافه می کنند و برای باربرها نیز باید حداقل 20 بات انعام داده شود.
ساعت رسمی تایلند 7 ساعت جلوتر از گرینویچ و 3:30 جلمتر از وقت محلی تهران است. ساعات کاری بیشتر مراکز تجاری و اداری در بانکوک ، 5 روز در هفته از دوشنبه تا جمعه، معمولا از 8 صبح تا 5 بعدازظهر است.ادارات دولتی از 8:30 صبح تا 4:30 بعدازظهرو بانک ها از 9:30 صبح تا 3:30  بعد از ظهر کار می کنند. اما بیشتر مغازه ها و مراکز خرید 7 روز هفته از 10 صبح تا 10 شب باز هستند. رستوران ها نیز از 7 صبح تا 8:30 شب کار می کنند و برخی از انها تا نیمه شب بیا حتی شبانه روز ، باز هستند.شهر بانکوگ دارای دو فرودگاه قدیمی و جدید است و د رحال حاضر تمامی پروازهای بین المللی از فرودگاه جدید Suvarnabhumi Airport  این فرودگاه که در سال 2006 جایگزین فرودگاه قدیمی  Don Muang Airport شده است ،در جنوب شرقی بانکوگ قرار دارد.فرودگاه قدیمی نیز که اکنون تنها برای پروازهای داخلی و استفاده  خانواده سلطنتی به کار    می رود ، یکی از قدیمی ترین فرودگاه های بینالمللی د رجهان است و د ر20 کیلومتری  شمال شهر بانکوک قرار دارد.
علاوه بر بانکوک ، د رشهر چیانگ مای د رشمال تایلند و همچنین  د رجزیره پوکت ، فرودگاه  بین المللی وجود دارد تای ایر Thi Air ، خط هوایی ملی تایلند است.
مراکز خرید در بانکوک
مردم بانکوک پس از غذا خوردن بسیار به خرید علاقه دارند و شهر بانکوک هم بسیار مناسبی برای این کار است زیرا اگر بدانید از کجا خرید می کنید می توانید اجناس بسیار ارزانی پیدا کنید.
بازار Pratunam: این بازار در مرکز بانکوک قرار دارد، از صبح تا بعدازظهر باز است و کوچه های باریک آن مملو از مغازه های لباس فروشی هستند که در آن می توانید با خرید 2یا 3 قطعه جنس ،از قیمت عمده فروشی برخوردار شوید.در نزدیکی این بازار برج بایوک Bai Yok Tower  و دو مرکز خرید پتونم و پلتینیوم  Platinum وجود دارد. فروشگاه  ورلد ترید سنتر World Trade Center نیز در نزدیکی پتنوم قرار دارد و دارای سینما  نیز هست. میدان سیام Siam Square   نیز محل بسیار مناسبی برای خرید است که فروشگاه های بسیاری از جمله سیام سنتر  Siam Center، سیام دیسکاوری         Siam  Discovery، سیام پاراگون Siam Paragon ، ام،بی،کی MBK در اطراف آن وجود دارند و قطار هوایی بانکوک هم   از این محل عبور می کند. فروشگاه ام،بی،کی MBK که مخفف نام Mahboonkring است ، بزرگترین فروشگاه بانکوک و یکی از بزرگترین ها د رآسیاست که د رسال 1985 ساخته شده و دارای 8 طبقه ، با بیش از 2000 مغازه و 150 رستوران  است. این فروشگاه روزانه حدود 105 هزار بازدید کننده دارد و از این نظر در تایلند بی نظیر است. ام،بی،کی همچنین دارای مجموعه های  تفریحی شامل 8 سالن سینما و سالن بولینگ است.از آنجا که خرید در بانکوک به 1 یا 2 منطقه مشخص محدود نمی شود، می توان یه مرکز خرید زن Zen، رابینسون Robinson، فروشگاه های زنجیره ای سنترال Central، فودلند Foodland  و فروشگاه های خیابان سلیوم Silom ، سوخوم ویت Sukhumwit  و همچنین بازار شبانه  Night Bazaar شاره کرد.
مراکز دیدنی بانکوک :
1) بازار روی آب (Floating market) : د ر80 کیلومتری جنوب غربی بانکوک ف بازار روی آب این شهر قرار دارد که در آن زنان محلی میوه و سبزیجات خود را د رقایق ها یکوچک می فروشند. این بازار همیشه مملو از فروشندگان و خریدارانی است که بر روی کانال  شهر بانکوک در حال خرید و فروش محصولات گیاهی و سبزی و غذاهای محلی هستند.
2) مرکز پرورش تمساح (Crocodile Farm) : در 25 کیلومتری در جنوب بانکوک ، بزرگترین مرکز پرورش و نگهداری کروکدیل ها در جهان قرار دارد که بیش از سی هزار تمساح را د رخود جای داده است. در این مرکز که دارای گونه های مختلف تمساح آب های شور، آمریکای جنوبی و رود نیل است ، همه روزه نمایش های متنوعی از این جانوران به همراه سایر جاذبه های حیات وحش برای بازدیدکنندگان اجرا می شود که محبوب ترین آنها  فیل سواری است.تمساح های این مرکز که بیش از سی سال است در محوطه ای وسیع و کاملا وسیع و کاملا امن نگهداری می شوند، د راندازه های مختلف از چند سانت تا 6 متر وجود دارند.محل پرورش تمساح ها در سال 1950 به منظور حفظ و تغذیه این حیوان که در خطر انقراض قرار داشت، ایجاد شد و د رطول سالیان بعد به مکانی برای استفاده از گوشت و پو ست این خزندگان خطرناک تغییر یافت. اکنون در این محل،محصولاتی ساخته شده از چرم یا پوست تمساح از قبیل کیف و کفش ف عرضه می شوند.
3) باغ رز(Rose garden) : یکی از دیدنی ترین مکان های بانکوک ، رز گادن است که د ر30 کیلومتری این شهر واقع شده و دریاچه زیبایی درآن قرار دارد.بیشترین جاذبه این باغ در مایش های فرهنگی تایلند است که شامل بوکس تایلندی ، رقص سنتی این کشور، مراسم عروسی تایلندی ، شمشیربازی و نمایش فیل ها می شود. مساحت باغ رزگاردن حدود 750 کیلومتر مربع بوده و دارای آن صنایع دستی سنتی کشور تایلند نیز برای گردشران به نمایش به نمایش گذاشته شده اند.
4) کاخ پادشاهی ( Grand place): یکی از مکان هایی که در گردشگری  در تایلند از آن بازدید می کند، کاخ پادشاهی و معبد بودای زمردین  Emerlad  Buddha است. این کاخ که مجموعه ای از ساختمان های مختلف است، از اواخر قرن 18 تا نیمه هایقرن 20 محل سکونت تمامی پادشاهان تایلند بوده است.نقشه اولیه این کاخ از دوره آیوتایا Ayutthaya گرفته شده و د رزمان سلطنت رامای دوم به اندازه کنونی خود یعنی 600 کیلومتر رسیده است. این کاخ در ساحل غربی رودخانه بانکوک واقع شده و گرداگرد آن را دیواری به طول 1900 متر فرا گرفته است. آن سوی  دیوار هم کانالی قرا ردارد که د رگذشته به منظور حفاظت از کاخ در برابر دشمنان ساخته شده و منطقه اطراف کاخ را به صورت جزیره د رآورده است.
5) معبد بودای زمردین (Emerlad Buddha) :  بودای زمردین مقدس ترین مجسمه بودا د رکشور تایلند است و معبد آن در محوطه کاخ پادشاهی د رشهر بانکوک واقع شده است. این بودای نشسته که از یشم سبز ساخته و با بلاسی زرین پوشیده شده ، 45 سانت بلندی دارد. براساس افسانه ها ، این بودا سال 43 قبل از میلاد در هند ساخته شده و د رطی  سال ها پس از گذر از  سریلانکا ، کامبوج ، لائوس و چیانگ مای ، به بانکوک کنونی آورده است. این بودا سه لباس زرین دارد که بر چسب تغییر فصل ، توسط پادشاه تایلند طی مراسم خاصی تعویض شده و دو لباس دیگر در مجموعه کاخ به نمایش گذاشته می شوند.
6) دنیای وحش( Safari world): بزرگترین باغ وحش آزاد تایلند با مساحت 2000 کیلومتر مربع ، د رخارج شهر بانکوک قرار دارد. این مکان دارای دو بخش اصلی است: یکی محل نگهداری حیوانات وحشی و دیگری پارک آبی  که گونه های  متعددی از حیوانات  دریایی در ان وجو دارند.مسیر بازدید از این محل 8 کیلومتر بوده و 45 دقیقه به طول می انجامد.
7) شام در کشتی( Dinner Cruise): سفر با کشتی بر روی رودخانه چائوپرایا Chao Phraya در بانکوک ، روش خوبی برای تماشای جاذبه های ونیز شرق است.
8) دریم  ورلد ( Dream World) : شهر بازی بانکوک با انواع بازی ها و سرگرمی ها ف ساعات شادی را برای کودکان فراهم می کند.
9) شهر سوخته( Ayutthaya) : شهر تاریخی آیوتایا که به مدت 417 سال پایتخت تایلند به شمار می رفته ، یکی از تاریخی ترین بناهای این کشور است که درزمان خود از بزرگترین شهرهای دنیا و مرکز تمدن آسیا جنوب شرقی شده است.
10) رودخانه کوای ( Kwai River) : رودخانه کوای که به سبب پل روی آن شهرتی جهانی دارد، د ر130 کیلومتری غری بانکوک واقع شده است.شهرت این پل به این علت است که در دوران جنگ جهانی دوم ، نزدیک به 16 هزار اسیر جنگی منحدان ، به هنگام ساخت خط آهن مرگ بر روی این پل جان خود را از دست دادند. در آن زمان ارتش امپراتوری ژاپن ،این اسیران را مجبور به ساخت این خط آهن استراتزیک از میان جنگل و رودخانه های خطرناک این منطقه کرده بود.
11)  معابد : در بانکوک بیش از 26 هزار معبد (وات Wat) وجود دارند که از جمله مهمترین آنها سه معبد بودای طلایی، بودای خوابیده و بودای مرمرین است. معنی دقیق وات، معبد بوداییان  و محل تحصیل و سکونت راهبان این آیین است اما امروزه به تمامی اماکن مقدس آیین بودیسم درتایلند و نیز تمامی عبادتگاهای ادیان مختلف به جز مسجد ، وات گفته می شود

برگرفته از سایتwww.boomrang.ir

نقشه تایلند


[ چهارشنبه 18 شهریور 1388 ] [ 10:22 ق.ظ ] [ mohammad ad ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب