تبلیغات
سفرنامه

سفرنامه
 
قالب وبلاگ

اواخر تابستان امسال فرصتی شد که سفر ده روزه ای به یونان داشته باشیم. اینجا می خواهم تجارب این سفرمون و اون چیزهایی رو که دیدیم و حتما برای همه جالبه که بدونن بنویسم. سعی می کنم حتی الامکان یک دیدی هم از هزینه ها بهتون بدم.

اطلاعات ما از یونان

وقتی قرار شد یه سفر تابستونی بریم پیشنهاد من ایتالیا بود و پیشنهاد رضوان یونان. کمی جستجوی اینترنتی باعث شد که با دو رای موافق و بدون رای مخالف سفر یونان تصویب بشه. اگر هم دیدن چند تا عکس از آتن و خوندن مطالبی که مسافرهای یونان تو سایتهایی مثل Virtual Tourist نوشته بودن، مرور مطالب Wikitravel و البته Wikipedia هنوز شکی برای این سفر باقی می گذاشت ، عکسهای Santorini و دیدن نقشه جزایر زیبای یونان ما رو مطمئن کرد که انتخاب خوبی داریم می کنیم.

تور بگیریم یا نه

راستش من ترجیح می دادم تور نگیریم، اینطوری هیجانش به مراتب بیشتره. با جستجوهایی هم که کردم دیدم قیمت تورها چیز چشم گیری نداره البته زیاد هم دنبالش نرفتم اما حدس می زنم از تور فقط برای مقاصدی مثل دبی، مالزی، تایلند و جاهای دیگه ای که از ایران مسافر زیاد داره می صرفه. خلاصه از خیر تور گذشتیم و رفتیم سراغ اینترنت. در این قسمت پاشنه آشیل شما کارت اعتباری خواهد بود که برای رزرو هتل و کشتی لازم داشتیم.

سفارت یونان

خوب اولین کار پیدا کردن سفارت یونان و چک کردن مدارک موجود برای درخواست ویزا بود. با کمی جستجوی اینترنتی در کمال تعجب متوجه شدم که سفارت یونان تو ایران سایتی نداره، فقط آدرسش رو پیدا کردم که تو خیابان اسفندیار (امتداد نیایش بعد از خیابان ولیعصر) بودش. یه روز زفتم تا در سفارت و لیست مدارک مورد نیاز رو چک کردم، مثل خیلی جاهای دیگه اصل مطلب برای ویزای توریستی (نه دیدار خانوادگی) اینها بود:

۱٫ عکس

۲٫ تکمیل فرم

۳٫ بیمه سفر

۴٫ رزرو هتل و بلیط هواپیما

۵٫ پرداخت مبلغ بررسی مدارک (برای هر نفر حدود ۸۰ هزار تومن)

۶٫ گواهی اشتغال به کار برای کارمندها و اشتغال به تحصیل برای دانشجوها (ترجمه شده به انگلیسی)

۷٫ گواهی بانکی از وضعیت حساب بانکی (ترجمه شده به انگلیسی)

۸٫ کپی شناسنامه (ترجمه شده به انگلیسی)

۹٫ پاسپورت و کپی هاش، که در صورت گذر از مصاحبه نگهش می دارن تا ویزا رو توش بزنن

تا جایی که یادمه موارد اصلی همین ها بود. مشکل چندانی برای تامین این موارد نیست فقط چند نکته باید بهش توجه بهشه. اول اینکه گواهی بانکی رو باید قبل از ترجمه به شعبه مرکزی اون بانک ببرید تا تاییدش کنه. دوم اینکه گواهی اشتغال به کار باید از دانشگاه به وزارت علوم و از اونجا به ترجمه برده بشه.

بلیط هواپیما

برای این قسمت در ابتدا لازم بود که به طور همزمان برنامه روزهای رفت و برگشت سفر رو به نحوی تنظیم کنیم که به بهینه قیمت بلیط هواپیما و هزینه هتل برسیم. که خوب به کمک  CheapOair و booking.com این مهم انجام شد و تقویم سفرمون رو تنظیم کردیم.

برای رزرو و خرید بلیط هواپیما از سایت CheapOair شروع کردم و انصافا هم از اطلاعات و نحوه کار کردن باهاش راضی بودم.

برای رفتن به آتن در نهایت به دو گزینه Turkish Airline و QatarAirline رسیدم که هر دو قیمتشون یکی بود. هواپیماهای هر دو برای این سفر ایرباس A-320 و A-321 بود و از نظر زمانی هم زیاد فرقی نمی کرد. با توجه به اینکه اعراب مایه دار احتمالا ایمنی رو بهتر رعایت می کنن و هواپیماها سرحال تر خواهد بود ما QatarAirline رو انتخاب کردیم.

برای رزرو که رفتم دفتر مرکزی تو برج سایه و بعد از اونکه سفارت قول مساعد داد از همون جا هم بلیط ها رو گرفتم. رزرو معمولا بیشتر از ۴-۵ روز اعتبار نداره و باید سریعتر بهای بلیط رو پرداخت کرد.

هزینه بلیط نفری حدود ۶۰۰-۶۵۰ هزار تومن شد.

رزرو هتل

من اول از سایت Hotels.com استفاده کردم اما وقتی قرار شد رزرو کنیم امیر بهم گفت که تو مرحله آخر رزرواسیون پول رو از همین حالا کم می کنه و بعدا اگه نرفتی باید نامه نگاری کنی تا پول رو پس بدن و نهایتا بهم booking.com را معرفی کرد. یه سایت خیلی عالی که بهترین قسمتش نه عکسهای هتل که نظرات مسافران قبلی هست که بعد از برگشت تو سایت نظراتشون رو در مورد هتل و نقاط مثبت و منفیش وارد می کنند. مجموع این نظرات و نمره ای که از اون در میاد در کنار نقشه هتل که جاش رو در سطح شهر مشخص می کنه راهنمای خیلی خوبی برای یه انتخاب مطمئنه. در ضمن این سایت کارت اعتباری شما رو فقط برای گارانتی می خواد و پول رو خود هتل در پایان اقامت ازتون می گیره. تنها محدودیتی که براتون اعمال می شه اینه که اگه برنامتون بهم خورد و نخواستید برید باید چند روز (بسته به هتل معمولا دو-سه روز) قبل از تاریخ رزرو شده خبر بدید و کنسل کنید ، در غیر اینصورت معمولا یک شب جریمه میشید که خوب از کارت اعتباری کم می کنند.

باید اعتراف کنم که تمام مطالب خوب و بدی که از هتل ها نوشته شده بود درست بود و البته باید توجه داشت هتلی رو انتخاب کرد که حداقل یه ۱۰۰ تایی نظر در موردش ثبت شده باشه.

نکته مهم دیگه اینه که یه بهینه سازی در مرحله انتخاب انجام بدید بین قیمت و کیفیت. لزوما ستاره بیشتر تضمین کننده این بهینه سازی نیست. قیمت هتلها بسته به موقعیتشون یه چیزی بین ۴۰ تا ۱۰۰ یورو برای هر شب اقامت در کیس های معمول دو الی چهار ستاره تغییر می کنه.

چند تا نکته کلی در مورد هتل ها در یونان وجود داره که خوبه اینجا بهش اشاره کنم:

نکات معمول منفی در بیشتر هتل ها:

  • صدای زیاد خیابون (تو جزایر در مقایسه با آتن این مشکل بی معنی خواهد بود!)
  • سیستم خیلی معمولی حمام (تو جزایر در مقایسه با آتن این مشکل بیشتر به چشم میاد)
  • سیستم ضعیف صوتی، تصویری

نکات مثبت:

  • نظافت عالی اتاقها
  • سیستم پذیرش خوب با کارکنانی که تا جاییکه سواد انگلیسیشون جواب بده راهنمایی تون می کنن (تو جزایر، بخصوص اونهایی که مثل سنتورینی توریست زیاد دارن عموما دانش انگلیسی ملت یونان به مراتب بهتراز پایتخته)
  • مکان مناسب هتل ها (ما تو آتن به همه جاهای دیدنی پیاده دسترسی داشتیم)

خرید بلیط کشتی

برای سفر از آتن به جزایر و برگشت و یا سفر بین جزایر یه انتخاب معمول کشتی یا بهتر بگم Ferry هستش که یه شیوه جابجایی کاملا جا افتاده تو یونانه که با توجه به تعداد زیاد جزایر و اینکه بخش عمده ای از این کشور در آبهای مدیترانه قرار گرفته طبیعی هم هستش.

برای خرید بلیط Ferry سایتهای خوبی هستش مثل این یکی که من جستجوهای اولیه رو از اینجا انجام دادم. علاوه بر آن هر کدام از شرکتهای اصلی خودشون هم وبسایت دارن و بلیط رو آنلاین می فروشن. کلاس های مختلفی برای بلیط وجود داره که اول از همه بر اساس Ferry به دو گروه معمولی و تند رو تقسیم میشه. برای دیدن دریا و لذت بردن از سفر دریایی نوع معمولی و برای زودتر رسیدن تندروها پیشنهاد میشن.

در مورد سنتورینی با Ferry معمولی این فاصله هفت ساعت و نیم بود و با تند روها چهار ساعت و نیم. ما رفت رو معمولی رفتیم و برگشت رو با تندروها اومدیم. معمولی ها عموما بزرگتر و مجلل تر هستن. انواع بلیط از ارزون ترین که نشستن رو صندلی های عرشه یا خوابیدن کف راهرو هست شروع میشه و به کابین های دو نفره میرسه که در مورد اولی قیمت بلیط برای هر نفر حدود ۳۰-۴۰ یورو هست و در مورد دوم حدود ۷۰-۸۰ یورو.

با توجه به راه دراز شبانه و نیاز به استراحت بخصوص برای کسانی که زیاد تجربه کشتی سوار شدن ندارن گرفتن کابین بهترین گزینه هست.

کشت های تند رو قیمت بلیط شون درجه یک و دو داره و بین ۴۰ تا ۸۰ یورو تغییر می کنه.

بیمه نامه سفر

به نظر چندان کاربردی نمیاد اما معمولا همه سفارت خانه ها برای گرفتن ویزا این رو می خوان. همه معمولا بیمه سفر آکسا می گیرن که همه مراکز صدور بیمه هم صادرش می کنن ، قیمتش بسته به سن شما و مدت اقامتتون تغییر می کنه. تو کیس سفرهای توریستی ۱۰-۱۵ روزه برای جوون ها حدود ۳۰-۳۵ هزار تومن میشه. اگه به هر دلیلی موفق به اخذ ویزا نشدید، مشکلی نیست و می تونید پولتون رو پس بگیرید. اما نمیشه کلک زد چون فقط وقتی پولتون رو پس می دن که سفارت نامه رد ویزاتون رو بهتون بده.

گرفتن ویزا

با تکمیل شدن مدارک یه روز صبح زود رفتیم جلوی سفارت. با تجربه ای که از سفارت فرانسه در سال گذشته داشتیم این بار خیلی زود رفتیم اما اینجا از اون صف و ازدحام خبری نبود و خیلی راحت رفتیم داخل. یک آقای یونانی و یک خانم ایرانی که یونانی هم کامل بلد بود باهامون مصاحبه کوتاهی کردن و یه نقشه یونان هم بهمون دادن.

یکی دو هفته مونده به تاریخ بلیط ویزامون آماده بود. البته ما خیلی زود مدارک مون رو دادیم اما فکر نمی کنم بیشتر از ۲-۳ هفته یا دیگه نهایت یک ماه کار داشته باشه. هر چند که بار اولمون نبود شینگن می گرفتیم اما با این وجود به ما فقط ویزای یک ماهه دادن نه بیشتر.

مخارج خرده ریزه

خوب طبیعتا یه سری مخارج معمول مثل هزینه ترجمه ها (بسته به تعداد مدارک برای هر کدوم حدودی ده هزار تومن) ، عوارض خروج (نفری ۲۵ هزار تومن) و البته ترانسفر از و به فرودگاه اما رو هم در نظر بگیرید. برای فرودگاه یه حساب سر انگشتی می تونید بکنید. پارکینگ شبی حدود ۳۵۰۰-۴۰۰۰ تومن ازتون میگیره. تاکسی از مرکز شهر (میدان آزادی رو در نظر بگیرید) حدود ۱۵۰۰۰ تومن رفت و ۲۰۰۰۰ تومن برگشت. حالا ببینید کدوم صرف میکنه.

http://www.vatanema.com


[ سه شنبه 28 مهر 1388 ] [ 03:10 ب.ظ ] [ mohammad ad ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب