تبلیغات
سفرنامه

سفرنامه
 
قالب وبلاگ


عروس قفقاز شهر تفلیس

شهر تفلیس پایتخت گرجستان که به زبان گرجی تبیلیسی به معنای جای گرم نامیده میشود با جمعیتی در حدود 1200000 هزار نفر قلب تپنده کشور میباشد که با وجود کوچک بودن ،جاذبه های طبیعی ، تاریخی و فرهنگی فراوانی را در خود جای داده است. این شهر در فاصله 600 کیلومتری مرز بازرگان قرار دارد که 380 کیلومتر از این فاصله  بین مرز بازرگان و مرز واله گرجستان و 220 کیلومتر باقیمانده فاصله بین واله تا تفلیس میباشد. بهترین زمان مسافرت و لذت بردن از طبیعت زیبا و زیبایی شهر تفلیس از شروع فصل خرداد ماه میباشد که هوا معتدل بهاری همراه با زنده شدن طبیعت بسیار زیبای گرجستان باعث لذت دو چندان گردشگران را فراهم خواهد آورد. پس از ورود به شهر تفلیس و استراحت در محل اقامت میتوانید تور شهر تفلیس را شروع نمایید. در اینجا مکانهای دیدنی شهر تفلیس را به شما معرفی خواهم کرد.

 

کلیساهای شهر تفلیس

مذهب در گرجستان اهمیت ویژه ای دارد. در خلال قرون، مذهب نقش اصلی را در فرهنگ کشور و بویژه خود پایتخت بازی کرده است. امروزه تعداد زیادی کلیسا در شهر تفلیس وجود دارد که به منزله گنجهای فرهنگی و مذهبی  طی قرون متمادی به این شهر اعطا شده است.
گرجیها ی ارتودکس مذهب را خیلی جدی میگیرند و مراسم دینی را با نظم خاصی برگزار میکنند. خانم ها در موقع ورود به کلیسا موهای خود را میپوشانند. و آقایات کلاه خود را بر میدارند. در هنگام ورود به کلیسا ها توصیه میشود از پوشش مناسب استفاده نمایید

کلیسای بزرگ و زیبای سامبا : ( cathedral of sameba)

کلیسای جامع سامبا روی تپه ای به نام الیا در کرانه چپ رود کورا در منطقه تاریخی آولاباری واقع شده است. ساختار این کلیسای جامع  دربرگیرنده معماری نواحی مختلف گرجستان میباشدکه به کمک آن میتوانید با بخش مهمی ازتاریخ کشور آشنا شوید.( سامبا در زبان گرجی به معنای تثلیث میباشد.) این کلیسا شامل 9 کلیسای کوچکتر میباشد و علاوه بر این 5 کلیسای کوچکتر دیگر هم در طبقات پایینتر ابن بنای عظیم واقع شده اند.در ساخت این بنای عظیم از مواد طبیعی استفاده شده است. کف بنا  بامرمر سنگ فرش شده است و از موزاییک جهت دکوراسیون آن استفاده شده است.نقاشیهای ساختمان تماما توسط گروهی از نقاشان زبردست کشیده شده است . بنای کلیسا شامل برج ناقوس، اقامتگاه پادشاه گرجستان ،کارگاه ، محل استراحت و اکادمی علوم دینی میباشد. کلیسای جامع مساحتی بالغ بر 5000 متر مربع را شامل میشود حجم اشغال شده بالغ بر 137 متر مکعب بوده و در ارتفاع 84 متری  واقع است و ارتفاع ساختمانهای زیر زمینی کلیسا به 13 متر میرسد.این بنا مهمترین و بزرگترین کلیسای جامع نه تنها گرجستان بلکه کل منطقه قفقاز جنوبی میباشد و جزو بزرگترین کلیساهای ارتودکس جهان به شمار میرود که در فاصله سالهای 1995 تا 2004 میلادی به دستور اسقف اعظم گرجستان در قلب شهر تفلیس بنا شد. این کلیسا جزو اولین جاذبه های توریستی شهر به شمار میرود و به همین دلیل تحت هیچ عنوان دیدن آنرا از دست ندهید.

ادامه مطلب...

کلیسای سیونی

این کلیسای زیبا و باشکوه در کرانه راست رودخانه کورا واقع است و گفته میشود که شاه واختانگ گرگاسالی ( گرگ سر) در نیمه دوم قرن پپنجم دستور بنای انرا صادر کرده است. در طی قرون بارها مورد تخریب واقع شده است ولی در سال 1112  دیوید چهارم معروف به دیوید سازنده آنرا از نو بنا نمود.

در سال 1226 گنبد این کلیسا توسط شاه جلال الدین خوارزمشاه مورد تخریب واقع شد ولی به سرعت بازسازی گردید. در سال 1386 مجددا توسط تیمور لنگ که به گرجستان هجوم آورده بود مورد تخریب واقع شد ولی توسط شاه الکساندر اول بازسازی شد.

در اوایل قرن 17 میلادی که تفلیس مورد هجوم ایرانیها واقع شد این کلیسا نیز از گزند ایشان در امان نماند و باز تخریب شد ولی شاهان گرجی انرا دوباره بازسازی کردند.

در سال 1668 اینبار زلزله بنای کلیسا را با آسیب مواجه نمود. در سال 1710 شاه واختانگ ششم بنای کلیسا را از نو ساخت ولی اخرین با باز توسط آقا محمد خان قاجار در سال 1795 تخریب گردید.

در قرن 19  کلیسا مورد تجدید بنای اساسی واقع شد و بین سالهای 1980 تا 83 نمای خارجی کلیسا توسط سنگهای تراشیده شده تزیین گردید.

نقاشیهای داخلی کلیسا توسط گریگور گاگارین بین سالهای 1851 تا 55 انجام شده است. در این کلیسا صلیب نینوی مقدس که مقدسترین نشان مسیحیت ارتودکس گرجستان است نگهداری میشود.

گفته میشود که بنا کنندگان این کلیسا خود در اینجا به خاک سپرده شده اند.

ادامه مطلب...

ادامه مطلب...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دریاچه تفلیس :

دریاچه تفلیس از شمال غربی تا جنوب  شرقی شهر گسترش پیدا کرده است. این دریاچه از سال 1953 مورد استفاده واقع شده است. طول آن 8.75 کیلومتر ، حداکثر عرض آن 1.85 کیلومتر و مساحت آن 11.6 کیلومتر مربع میباشد. حجم دریاچه 308 میلیون متر مکعب و حداکثر عمق 45 متر و متوسط عمق آب 26.6 متر میباشد.در تابستان و پاییز بدلیل استفاده جهت آبیاری عمق آن 7 تا 10 متر کاهش میابد. مقدار املاح آن بین 300 تا 500 میلی گرم در لیتر میباشد. آب این دریاچه توسط رودخانه ایوری تامین میگردد . آب این دریاچه جهت آبیاری ، پرورش ماهی، ورزشهای آبی ، آب شرب استفاده میشود و در فصل تابستان محلی برای استراحت و شنای اهالی تفلیس میباشد.

 

ادامه مطلب...

 

دریاچه لیسی :

این دریاچه در شمال غربی شهر تفلیس واقع شده است و مساحت آن 16 کیلومتر مربع میباشد. حداکثر عمق آن 4 متر بوده و حجم آب دریاچه بالغ بر 1.22 میلیون متر مکعب است. آب دریاچه از باران ، برف و آبهای زیر زمینی تامین میشود. در بهار حداکثر مقدار و در پاییز حداقل مقدار آب را دارا میباشد. حداکثر دمای آب آن در تابستان به 28 درجه سانتیگراد میرسد. آب دریاچه تا حدودی شور است. 2695 میلی گرم در لیتر املاح دارد. از این دریاچه جهت پرورش ماهی استفاده میشود و در تابستان مردم تفلیس جهت ماهیگیری و استراحت و شنا به کنار این دریاچه میایند.

 

 

ادامه مطلب...


دریاچه لاکپشت :‌

این دریاچه بسیار کوچک در دامنه شمالی کوه مقدس واقع شده است و ارتفاع آن سطح دریا 686.7 متر بوده و توسط آب نهر وارازی تغذیه می شود. حداکثر عمق آن به 2.6 متر میرسد و در آنجا تله کابین هم دایر است.در فصل تابستان محل  مناسبی جهت تمدد اعصاب و پیاده روی و استفاده از هوای پاک و باطراوت آن میباشد.

 

ادامه مطلب...ادامه مطلب...

پارک کوه مقدس :

این پارک مرتفعترین پارک شهر تفلیس و یکی از بزرگترین و جذابترین پارکهاییست که هر روزه بیشترین تعداد بازدیدکننده را به خود جلب میکند. این پارک در ارتفاع 800 متری سطح دریا واقع است در حالیکه خود شهر در ارتفاع متوسط 430 متری قرار گرفته است. این مکان در فاصله تقریبی 7.5 کیلومتری از مرکز شهر واقع بوده و مسیر آنرا با سواری در عرض 15 دقیقه میتوان طی نمود. البته کوتاهترین مسیر برای ررسیدن به این پارک استفاده از تله کابین و یا قطار ریلی مخصوص این پارک است که بازسازی این دو مجموعه بعلاوه ساخت یک چرخ فلک عظیم(هم اکنون در حال کار ) و همچنین یکی از جاذبه های منحصربفرد شهر یعنی ساخت مجموعه ای موسوم به کو ههای آمریکایی به عهده شرکت " rakeen development " گذارده شده است. در سال 2008 شهرداری تفلیس اداره این پارک را به مدت 49 سال به این شرکت واگذار کرده است . هر ساله توسط شرکت بین المللی "TUV" نرمهای ایمنی وسایل و اسباب بازیهای این پارک مورد بازرسی قرار میگیرد. تا کنون حدود 60 وسیله بازی و سرگرمی در این پارک تعبیه شده است. بر اساس وسایل و تجهیزات موجود در پارک این مکان به 4 قسمت قابل تفکیک است :

1- قسمت کودکان

2- قسمت خانوادگی

3- قسمت دهکده بازیها

4- قسمت تجهیزات ویژه

دکل تلوزیون شهر تفلیس :

اولین آنتن تلوزیون در این منطقه در سال 1955 در این پارک برپاگردید. این آنتن توسط سازمان مرکزی صدا و سیمای گرجستان که در همین سال تاسیس گردید مدیریت میشد. این سازمان شامل یک فرستنده  تلوزیون , یک استدیو و دو شبکه فیلم میباشد. این فرستنده در سال 1956 بصورت آزمایشی کار خود را آغاز نمود. آنتن تلوزیونی که هم اکنون یکی از زیباییهای شهر به شمار میرود و بخصوص در شب به جهت نورپردازی خیره کننده آن چشمها را خیره میکند در سال 1972 ساخته شده است. ارتفاع آن 274.5 متر بوده و از سطح دریا 719.2 بالاتر میباشد. روی این دکل آنتنهای تلوزیون و رادیو تعبیه شده است .

ادامه مطلب...

گیاهان و درختان پارک :

در این پارک انواع و اقسام درختان و گیاهان باعث زیبایی و شادابی محیط آن شده اند و برخی از درختان موجود در آن نادر میباشند از جمله درخت ماکلورا که خاص منطقه آمریکالی شمالیست و در کتاب قرمز هم ثبت شده است.

نماهایی از قسمتهای مختلف پارک :

 

 

ادامه مطلب...

 

ادامه مطلب...

ادامه مطلب...

ادامه مطلب...

 

ادامه مطلب...

ادامه مطلب...

 

ادامه مطلب...

ادامه مطلب...

محله حمامهای قدیمی :

این محله که بین مردم شهر معروف به محله حمامها میباشد در کرانه راست رودخانه کورا واقع شده و جزو قدیمیترین و تاریخیترین مناطق تفلیس به شمار میاید. علت ساخت حمامها در این منطقه برمیگردد به وجود چشمه های آب گرم طبیعی که در این منطقه به وفور یافت می شده اشت . بر اساس افسانه ها پادشاه کارتل (نام قدیمی پادشاهی گرجستان) یعنی واختانگ گرگاسالی (به معنی گرگ سر) در قرن 5 میلادی و بواسطه کشف این چشمه های معدنی در زمان شکار علاقمند شد شهر جدیدی در اینجا بنا نهد که بواسطه گرم بودن آب چشمه ها بر این شهر نام تبیلیسی به معنای جای گرم نهاده شد. جهانگردان ، مورخان و جغرافیدانان معروفی در آثار به جامانده از خود در مورد وجود این چشمه ها سخن رانده اند . از جمله در قرن دهم جغرافیدان عرب به نام " ابن هیکل " و در قرن هیجدهم جهانگرد معروف ونیزی " مارکوپولو " ، بازرگان روسی " واسیل گاگارا " و همچنین " واخوشتی باگراتیونی " به این چشمه ها اشاره کرده اند. حمامهای بجا مانده در محله مذکور بر اساس معماری ایرانی بین قرون 17 و 18 میلادی ساخته شده اند و همگی در مکان فوق الذکر و در مسیر باغ بوتانیک واقع گردیده اند .

لازم به ذکر است از این حمامها در قدیم نه تنها به منظور درمان بلکه برای تفرج  و برگزاری جشنها نیز مورد استفاده قرار می گرفته است و حتی مادر شوهرها تازه عروسها را از نظر زیبایی در این مکان مورد ارزیابی قرار می داده اند.

ادامه مطلب...

ادامه مطلب...

ادامه مطلب...

نارین قلعه :

این قلعه را در گرجستان با نام " narighala " میشناسند که به معنای قلعه کوچک میباشد . این قلعه یکی از قدیمیترین بناهای شهر تفلیس میباشد که بر فراز تپه ای که ناظر بر شهر تفلیس و رودخانه کورا میباشد و بین حمامهای گوگردی و باغ بوتانیک تفلیس قرار دارد در قرن 4 تحت عنوان قلعه انتقام (შურისციხე) بنا نهاده شده است و بعدها توسط خاندان " بنی امیه " در قرن 7 و بین سالهای 1089-1125 بدست شاه دیوید سازنده (شاه گرجی ) توسعه یافته است. در حیاط پایینی قلعه نیز کلیسای سنت نیکلاس واقع شده است. بنای کنونی قلعه که هم اکنون قابل مشاهده است بین قرون 16 و 17 میلادی تجدید بنا شده است که در سال 1827 بدلیل زلزله قسمت اصلی دیواره های قلعه آسیب دید.

ادامه مطلب...

 

ادامه مطلب...

ادامه مطلب...

ادامه مطلب...

خیابان روستاولی :

خیابان روستاولی که قبلا خیابان " گلوینی " نامیده میشده است یکی از اصلیترین و مرکزیترین خیابانهای شهر تفلیس میباشد که به احترام شاعر بسیار معروف قرون وسطی گرجی یعنی " شوتا روستاولی " نامگذاری شده است . این خیابان 1.5 کیلومتری از میدان "تاویسوپلبا = آزادی " ( میدان لنین سابق )  شروع شده و  به مترو روستاولی و خیابان " کوستاوا " منتهی میشود. بسیاری از مراکز مهم دولتی و غیر دولتی در این خیابان مستقر هستند که از جمله آنها میتوان به پارلمان گرجستان ، اپرا و باله شهر تفلیس ، دادگاه عالی ، کلیسای کاشوتی ، موزه مردمی گرجستان، آکادمی تئاتر روستاولی و آکادمی علوم گرجستان اشاره کرد . در همین خیابان بود که تراژدی 9 آوریل 1989 بوقوع پیوست.

ادامه مطلب...

ادامه مطلب...

ادامه مطلب...

ادامه مطلب...

ادامه مطلب...

ادامه مطلب...

 

 

ادامه مطلب...

 


شهر بندری و زیبای باتومی

شهر بندری باتومی مرکز استان آجارا در کنا دریای سیاه و در جنوب غربی کشورگرجستان واقع است و بر اساس سرشماری سال 2002 جمعیت آن به 121806 نفر بالغ می شود.

این شهر با دارا بودن بندری بزرگ نقطه پایانی خط راه اهن و خط لوله نفت باکو در منطقه قفقاز جنوبی محسوب میشود که در حدود 20 کیلومتری مرز ترکیه واقع شده و از نظر مرکبات و چای منطقه حاصلخیزی محسوب میشود. صنایع فعال در این منطقه عبارتند از : کشتی سازی ، صنایع غذایی و تولید برق.

در سال 1901 یعنی 16 سال فبل از انقلاب روسیه جوزف استالین ، رهبر آینده اتحادجماهیر شوروی ، جهت هدایت اعتصابات در این شهر استقرار یافت. ناارامیها در خلال جنگ جهانی اول منجر به ورود مجدد ترکها به این شهر در سال 1918 گردید که به دنبال آنها در دسامبر همان سال انگلیسها نیز وارد این شهر شدند و تا جولای 1920 در انجا ماندند. بعد از ان آتاتورک این منطقه را به بلشویکها واگذار کرد به شرط اینکه به این منطقه خودمختاری اعطا شود زیرا در بین مردم این منطقه مسلمانان نیز زندگی میکردند.

وقتی که در سال 1990 اتحاد جماهیر از هم پاشید در پی ناارامیهای بوجود امده اصلان اباشیدزه به عنوان رئیس این منطقه خودمختار انتخاب شد و توانست از ضعف دولت مرکزی استفاده ببرد و این منطقه را تحت کنترل خودش اداره کند . در سال 2004 اصلان اباشیدزه در هنگام اعتراضات مربوط به انقلاب گل رز در تفلیس به روسیه گریخت.

باتومی هم اکنون بزرگترین بندر گرجستان محسوب میشود و ظرفیت پذیرش تانکرهایی تا حجم 80000 تن را که شامل نفت اسیای مرکزی نیز میباشد ، دارا است. همچنین این شهر مرکز صادرات محصولات منطقه نیز میباشد. از سال 1995 ظرفیت این بندر به تدریج بالا رفته تا سال 2001 به 8 میلیون تن رسیده است . در امد سالیانه این بندر بین 200 تا 300 میلیون دلار تخمین زده میشود. از زمان تغییر قدرت در استان آجارا ، باتومی مورد توجه سرمایه گذاران بین المللی قرارگرفته است بطوری که قزاقها 100 میلیون دلار جهت خرید بیش از 20 هتل در استان اجارا سرمایه گذاری کرده اند و پروژه ساخت چندین هتل دیگر در منطقه از سال 2007 در دست اقدام است.

باتومی همچنین میزبان پایگاه 12ام روسیه نیز بود. بعد از انقلاب گل رز ، دولت مرکزی جهت برچیده شدن این پایگاه و خروج نیروهای روسی قراردادی را در سال 2004 با روسیه منعقد کرد که بر اساس آن میبایست روسیه تا سال 2008 این پایگاه را تخلیه میکرد ولی این پایگاه پیش از موعد و در 13 نوامبر سال 2007 به دولت گرجستان واگذار گردید.

آب و هوا

باتومی در جنوب ناحیه مرطوب استوایی واقع است. اب و هوای این شهر متاثر از جریان هوای دریای سیاه و کوههای اطراف میباشد به طوری که تقریبا در تمام طول سال شاهد بارندگی میباشد و مرطوبترین شهر در کل گرجستان و منطقه قفقاز به شمار می آید.

میانگین درجه گرما در طول سال در باتومی 14 درجه سانتیگراد بوده که ماه ژانویه با 7 درجه سانتیگراد سردترین و ماه اگوست با 22 درجه سانتیگراد گرمترین ماه در باتومی میباشند. کمترین دمای ثبت شده منفی 9 درجه و بیشینه دما 40 درجه سانتیگراد بوده است. در 239 روز از سال بالای 10 درجه گرم است و در 1958 ساعت از سال آفتاب مهمان این شهر بندری میباشد.

میانگین سالانه  بارش باتومی 2718 میلیمتر بوده که سپتامبر با میانگین 335 میلیمتر مرطوبترین و ماه می با 92 میلیمتر بارش خشکترین ماه سال محسوب میشوند. در باتومی برف خیلی کم میبارد و تنها 12 رروز از سال شاهد بارش برف است ( 30 سانتیمتر ) و رطوبت نسبی آن بین 70 تا 80 متغییر است.

در این شهر

یکی از 3 فروگاه بین المللی کشور گرجستان واقع است.

نواحی

بر اساس مصوبه مارس سال 2008 شهر باتومی به 7 ناحیه تقسیم بندی گردید که عبارتند از :

1- باتومی قدیم

2- ناحیه خیمشیاشویلی

3- ناحیه باگراتیونی

4- ناحیه آقماشنبلی

5- ناحیه جاواخیشویلی

6- ناحیه تامار

7- ناحیه بونی-گرودوکی

قومیتها

بر اساس سرشماری سال 2002 گرجستان ، جمعیت باتومی 121806 بوده است که گروهای قومی زیر را شامل میشود:

1- گرجیها 104313 نفر

2- ارمنیها 7517

3- روسها 6300 نفر

4- آبخازها 800 نفر

5- اکراینیها 770 نفر

6- یونانیها 587 نفر

7- اذربایجانیها 301 نفر

8-اوستیاییها 142 نفر

9- یزیدیها 69 نفر

10- کیستها 8 نفر

شهر باتومی پذیرای ادیان مختلف از جمله مسیحیت ارتدوکس ، مسلمانها ، کاتولیکها ، ارمنیهای آپوستولیک و یهودیها میباشد. عبادتگاههای این ادیان عبارتند از :

- کلیسای جامع ارتدکس " مادر خدا " و کلیسای " باربارای مقدس "

- کلیسای کاتولیک " روح مقدس "

- مسجد باتومی

- کلیسای ارمنیهای باتومی

- معبد یهودیهای باتومی

جاذبه های باتومی :

  • موزه دولتی باتومی
  • باغ بوتانیک باتومی که توسط پروفسور کراسنوف برادی ژنرال پیتر کراسنوف بنیانگذاری شده است .
  • آکواریوم
  • سیرک
  • مجسمه مدآ
  • برگرفته از:http://www.salamgorjestan.com

[ شنبه 16 اردیبهشت 1391 ] [ 11:14 ب.ظ ] [ mohammad ad ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب