تبلیغات
سفرنامه

سفرنامه
 
قالب وبلاگ

                              

 

      مجسمه فلزی زن و مرد در نزدیکی اسکله و ابتدای بلوار ساحلی تازه تاسیس در ضلع غربی باتومی

گرجستان کشوری است در قفقاز جنوبی واقع در اوراسیا یعنی بین دو قاره آسیا و اروپا قرار دارد . این کشور از شمال با فدراسیون روسیه و از شرق با کشور آذربایجان و از غرب به دریای سیاه و از جنوب  به ترتیب از شرق به غرب با کشورهای آذربایجان ، ارمنستان و ترکیه همسایه می باشد .

مساحت این کشور 69.700 کیلومتر مربع می باشد که بیشتر خاک این کشور یعنی حدود 80% آن را جنگل و نپه ماهورها پوشانده است . دارای 8 استان و یک منطقه خود مختار "اوستیای جنوبی " به مرکزیت تسخینوالی و دو جمهوری خود مختار به نام های "آجاریا " به مرکزیت باتومی و " آبخازیا " به مرکزیت سوخومی نشکیل شده است .شهرهای بزرگ آن عبارتند از :

تفلیس ،کوتایسی ، باتومی ، روستاولی ، زوگدیدی ، گوری ، پوتی سوخومی ، سناکی و سامتریا

جمعیت این کشور تقریبا 4.600.000 نفر می باشد که حدودا 83% از نژاد گرجی و بقیه از نژادهای مختلف می باشند . زبان  رسمی کشور گرجی می باشد که دارای 33 حروف است . دین اکثریت گرجی ها مسیحی  ارتدوکس بوده و بزرگترین اقلیت دینی مسلمانان می باشند که بیشتر در جمهوری آجاریا و اطراف مرز کشور آذربایجان زندگی می کنند .

                                                شهر زیبا و قدیمی تفلیس  Tibilisi 

پایتخت این کشور شهر تفلیس می باشد که جمعیتی حدود 1.170.000 نفر دارد و رودخانه  متکواری از وسط پایتخت می گذرد که زیبایی خاصی به شهر بخشیده است .

واحد پول این کشور لاری GEL می باشد که هر دلار برابر با 1.66 لاری می باشد و هر 100 تتری یک لاری می باشد 

نام اختصاری بین المللی این کشور Ge می باشد که بر روی پلاک وسایل نقلیه قابل مشاهده است .

                                       انگورهای دانه درشت و ژلاتینی گرجستان 

این کشور دارای چشمه های آب معدنی معروفی است از جمله یکی از صادرات کشور آب معدنی و همچنین به خاطر باغ های گسترده انگورهای سیاه آن " شراب " دیگر محصول صادراتی آن را تشکیل می دهد از نظر مواد معدنی بسیار غنی بوده و بزرگترین معادن منگنز جهان را در خود جای داده است و همچنین دارای مقادیر زیادی نفت و گاز می باشد .

این کشور جز. خاک ایران بوده است که در سال 1192 هجری شمسی طبق عهدنامه گلستان از ایران جدا شده و به خاک تزاری روسیه پیوست و سرانجام بعد از فروپاشی شوروی سابق در سال 1991 از روسیه جدا شده و کشور مستقلی شده است .

و اما گزارش سفر.....

همانطوری که در پست قیلی عرض کردیم مسیر مسافرت ما به گرجستان با ماشین شخصی از طریق خاک ترکیه بوده است  و اما چرا این مسیر را انتخاب نمودیم .

یکی اینکه ما به اکثر کشورهای همسایه ایران بطور زمینی مسافرت کرده بودیم فقط به ترکیه نرفته بودیم 

دیگر اینکه سعی می کنیم مسافرت ما با کمترین هزینه انجام شود  .

برای رفتن به گرجستان از طریق زمینی به ترتیب نزدیکی به محل سکونت ما سه گزینه داشتیم  -- آذربایجان ، ارمنستان و ترکیه ،در این بین فاصله مرز ایران تا رسیدن به مرز گرجستان را مورد توجه قرار دادیم و هزینه های اختصاصی هر مسیر شامل هزینه صدور ویزا ، بیمه ماشین و هزینه سوخت .

 نزدیک ترین مرز آستارا بوده است از طریق کشور آذربایجان که برای ورود به این کشور نیاز به ویزا داشتیم که هزینه صدور برای دو نفر 90 یورو به اضافه معطلی چند روزه برای صدور آنها و حدود 20 یورو هم بیمه ماشین و احتمال ندادن ویزا گرجستان در مرز آذربایجان بوده است .

دومی از طریق ارمنستان بوده است که ویزای دو نفره 30 دلار به اضافه 60 دلار هم بیمه ماشین نیاز بوده است با توجه به طول مسیر در ارمنستان باید مقداری هم هزینه بنزین 3400 تومانی را  به آن اضافه می کردیم دیگر اینکه چون دو بار زمینی به این کشور مسافرت کرده بودیم  لذا مسیر جدیدی را انتخاب کرده ایم .

مسیر سوم مرز بازرگان می باشد با توجه به اینکه در داخل خاک ایران دورترین فاصله می باشد ولی برای وارد شدن به ترکیه نیازی به پرداخت هزینه ویزا نیست ،  و فقط حدودا 35 دلار هزینه بیمه ماشین نیاز دارد دیگر اینکه از میان چندین مسیر موجود در خاک ترکیه کوتاهترین ،خلوت ترین و یکی از زیباترین مسیر از نظر زیبایی های طبیعی را برای رسیدن به مرز گرجستان انتخاب نموده ایم و به علت کوتاهتر بودن مسیر نیازی به پرداخت هزینه 8250 تومانی بنزین در خاک ترکیه را هم نداشتیم. . 

مسیر ترکیه با 510 کیلومتر که شرح آن در پست ترکیه آورده شده است به مرز گرجستان "سارپی " در روز یکشنبه ساعت 5 بعدازظهر رسیدیم .

 گمرک گرجستان با ساختمانی نوساز و تمیز و دارای محوله ای خیلی بزرگتر از ترکیه می باشد  و با مسافران و توریست های  زیاد در کنار دریای سیاه .

با راهنمایی مامور گمرک ماشین را کنار محوطه پارک نمودیم و مدارک ماشین و پاسپورت ها را تحویل مامور مربوطه دادیم .

سپس با فراخواندن ما به داخل ساختمان اداری ورود مسافر که در ضلع شرقی ساختمان قرار دارد رفتیم.

قبل از صدور ویزا چند سوال به زبان گرجی کردند  که به انگلیسی گفتیم زبان گرجی و ترکی بلد نیستیم لذا مامور دیگری که به انگلیسی مسلط بوده از ما چند سوال پرسیده است ابتدا علت سفر به گرجستان ، تعداد دفعات مسافرت به این کشور ،  مدت زمان اقامت در گرجستان ، میزان ارز همراه (دلار )  و نشان دادن دلارها .

 بعد از بررسی و ثبت مشخصات ماشین و پاسپورت ها ، مدارک ما را با برگه ای که  مجوز صدور ویزا به همراه مدت زمان اقامت در گرجستان بوده است به ما تحویل داده و به قسمت پرداخت هزینه صدور ویزا رفتیم و 34 دلار برای هر نفر پرداخت نمودیم . در صورتی که تا یک ماه قبل از سفرمان صدور ویزا برای ایرانیان طبق قرارداد کنسولی بین دو کشور مجانی بوده است ولی کشور گرجستان یک طرفه قرارداد را لغو کرده است و یکی دیگر از بی اعتباری پاسپورت ایران اضافه شده .

مدارک و رسید پرداخت را به قسمت صدور ویزا داده بعد از گرفتن عکس از چهره و ثبت مشخصات ، ویزا که به صورت برگه عکسدار بوده است صادر و بر روی پاسپورت ها زده شده و با تحویل گرفتن آنها سوار ماشین شده و از گمرک خارج شدیم و رسما وارد خاک گرجستان شدیم و هنوز هم کیلومتر شمار دو خط از بنزینی را که در ایران زده ایم را نشان می دهد.

در ضمن برای سفر زمینی با ماشین شخصی نیاز به بیمه شخص ثالث و عوارض جاده ای اجباری وسیله نقلیه در داخل خاک گرجستان نمی باشد .

 

                                           دلفین نماد شهر بندری باتومی 

از گمرک تا رسیدن به بندر باتومی 18 کیلومتری فاصله داریم همانند شهر ساحلی هوپای ترکیه در این طرف مرز در مسیر باتومی هم سمت چپ ما دریای سیاه و سمت راست جنگلی زیبا که در موازات آن  خط راه آهن کشیده شده است . در طول این مسیر بسیار زیبا چندین آبشار پر آب این زیبایی را دو چندان می کند . 

در طول مسیر ساختمان هایی در میان باغ های مرکبات و  باغات انگور می باشند ساختمان های ویلایی در دو طرف جاده بدون هیچگونه دیوار و حصاری وجود دارند و اکثرا باقیمانده از زمان شوروی سابق می باشند ساختمانی با دیواره ضخیم و محکم که بعضی از آنها بازسازی شده و تعدادی هم نوساز جایشان را گرفته است .

 

                                         نمایی دور از ورودی به شهر باتومی

در حال نزدیک شدن به شهر باتومی از فواصل دور ساختمانهای مرتفعی که جدیدا احداث شده اند دیده می شوند و روز بروز بر تعدادشان اضافه می شود و جرثقال ها هم در حال کار می باشند .

 

                                            بافت قدیمی شهر   Old Batumi Region

شهر باتومی به دو قسمت  بافت قدیم و جدید تشکیل شده است با توجه به جاده ورودی ابتدا باید وارد قسمت بافت قدیم می شدیم . در بافت قدیم، ساختمان های مسکونی و مغازه ها اکثرا قدیمی و فرسوده و با سبک معماری یکسانی برخوردا بوده و به جا مانده از دوران شوروی سابق می باشند و اکثر مغازه داران و دست فروشان زن می باشند .

بر عکس در بافت جدید شهر که به ساحل نزدیک تر است ساختمانها بسیار شیک با معماری مدرن و خیابانهایی تمیز و پارک های متعدد و بزرگ به همراه بقیه قسمتهای شهر  به جای آسفالت ، سنگفرش شده می باشد .

 

                             رستوران زیبای فانوس دریایی  Light house Restaurant

یکی از سازه های بسیار زیبا این رستوران فانوس دریایی است که علاوه بر سالن بزرگ سقف دار یک سالن در هوای آزاد مشرف به دریا و همچنین در طبقات داخل فانوس دریایی دارد .

                                          ابتدای خیابان روستاولی از سمت شرق

اگر سری به این قسمت شهر می زنید و هوس غذای اوکراینی یا روسی را می کنید عکس بالا یک رستوران اوکراینی در کنار میدان و روبروی یک برکه بزرگ آب را نشان می دهد اگر هم وسایل ماهیگیری داشته باشید در این دریاچه می توانید کنار دیگر ماهیگیران ماهی بگیرید.

                                       ساختمان  دادگستری باتومی  Justice  house

این ساختمان دادگستری باتومی است  سازه ای بسیار زیبا ارغوانی رنگ  شیشه ای به خاطر بلندی آن در همه جای شهر خود نمایی می کند به علت سبک معماری شیک و مدرن این سازه  و نداشتن هیج تابلویی به انگلیسی  وسوسه شدیم تا داخل آن را ببینیم در طبقه همکف بخشی به عنوان گالری عکس و بخشی هم بوفه و غذا خوری و کافی نت می باشد  و یک قسمتی هم بخش اطلاعات می باشد که کارمندان خوش برخوردی دارند با گشاده رویی به سوالات شما  به انگلیسی پاسخ خواهند داد و طبقات بالایی  احتمالا اداری است . با اینکه اولین روز کاری هفته  آنها بوده است فقط تعداد اندکی افراد داخل سالن بودند و اینها هم اکثرا پاسپورت به دست برای کار گذرنامه آمده بودند .فکر نمی کنم کسی برای دعوا و نزاع مراجعه کنند چون گرجی ها در کل انسانهای آرام و متینی هستند.

ما وقتی که به شهر رسیدیم  اوائل غروب بوده است قبل از اینکه دنبال محل اقامت بگردیم ابتدا شهر را با ماشین گشتیم  و در یک صرافی 200 دلاری را تبدیل به لاری کردیم که هر 100 دلار برابر با 166 لاری بوده است و درصدی هم کمیسیون کسر کرده است . 

 باتومی شهر کوچکی است بین جنگل و دریا که سه خیابان اصلی عریض شرق به غرب به نام هایروستاولی Rustaveli   ( روستاولی شاعر معروف گرجی دوران قرون وسطی می باشد ) که در امتداد ساحل قرار دارد و دومی خیابان آباشیدزه Abashidze و دیگری چاوچاوادزه Chavchavadze می باشد و همانند دیگر شهر های شوروی سابق خیابان ها عریض و چهار راه های زیادی که به هم مرتبطند .

به نسبت وسعت شهر پارک های متعدد ، بزرگ و زیبایی دایر گردیده و در جای جای آن مجسمه های زیادی نصب گردیده است که همگی بسیار هنرمندانه درست شده اند.

مانند دیگر کشورهای شوروی سابق رفتگران شهر، زن می باشند که در اکثر خیابان ها در حال نظافت دیده می شوند و همیشه شهر را تمیز نگه می دارند .دیگر اینگه در کنار ساحل پلیس های یونیفرم پوشی با عبارت پلیس توریست "Tourist police " را می بینید که کار راهنمایی و امنیت توریست ها را به عهده دارند در اینجا  بر خلاف ترکیه پلیس های زیادی از جمله پلیس راهنمایی و رانندگی در جاده و داخل شهر دیده می شوند . 

 

                              باغ وحش واقع در خیابان روستاولی     Zoo park in Rustaveli street    

 

                             پارک ششم می کنار خیابان روستاولی  6th may park 

 

                       خیابان سنگ فرش شده روستاولی به همراه هتل 5 ستاره شرایتون  Sheraton Hotel

یکی از دیدنی های خیابان روستاولی  هتل شرایتون می باشد  که معماری زیبایی دارد بخصوص با نورپردازی رنگارنگ شب هنگام .اگر چه اتاقی را در این هتل گرانقیمت اجاره نکردیم ولی رستوران و کافه شاپی دارد که می توان استراحتی کرده و قهوه ای خورد قیمت اتاق ها بالای 300 دلار می باشند  .  قسمت جنوبی هتل کازینویی دارد که 24 ساعته باز می باشد بر روی تابلوی آن عدد 24.7 نوشته شده است  با این همه جمعیت سکوتی که حاکم بود خواستیم وارد شویم ببینیم چه می کنند بادی گاردهای قوی هیکل  درب ورودی  سوال کردند می خواهید بازی کنید گفتیم نه اجازه ورود ندادند ولی با خانم منشی که آنجا نشسته بود صحبت کردیم اول قبول نکرد ولی اصرار کردیم با هماهنگی که با مدیر داخلی کرد خانمی را برای همراهی ما فرستاد وقتی داخل شدیم افراد در حال بازی در دو قسمت سالن یک قسمت  افراد دور میز غرق در بازی که به چیزی جز. بازی توجه  نداشتند و سمت دیگر ،بازی انفرادی با دستگاه و بعضی  مشغول بازی آنلاین با کامپیوتر  بودند با توضیحاتی که آن خانم برایمان داد بعد از دقایقی از آنجا خارج شدیم . 

                                                   گروهی از توریستهای روسی 

در هر قسمت شهر که میروید حتما توریست های زیادی را چه به صورت انفرادی و چه گروهی مشاهده خواهید کرد .

 

                                                      بندر و اسکله باتومی  Batumi Bay

بندر باتومی شهری است با کشتی های بسیار زیاد لنگر انداخته در اسکله و همچنین کشتی هایی هم در حال رفت و آمد در دریا و نیز با گروه های زیادی از توریست هایی از کشورهای مختلف جهان و با پارک های متعدد و در ضمن با ساخت و ساز زیاد و سریع  در حال نو شدن و پوست اندازی است .

تعدادی  از ساختمان ها و بنا های جدید با معماری های بسیار زیبا و مدرنی احداث گردیده اند که در همه جای شهر قابل مشاهده هستند بخصوص در شب با نور پردازی زیبا که جلوه خاصی به شهر می دهند . با توجه به نوع آب و هوا " نیمه استوایی " یعنی مرطوب و بارانی لذا شهری بسیار سرسبز با نخل های  سبز سر به فلک کشیده و جنگل های زیبا مشرف به ساحل دارد .

طول ساحل قابل شنا در شهر باتومی حدودا 1.5 کیلومتر می باشد که ساحل سنگی است با سنگ های درشت ولی ساحل تمیز و زیبایی دارد که دارای چندین دوش و تخت های پلاستیکی برای حمام آفتاب گرفتن در این ساحل و همچنین تعداد زیادی هم رستوران و کافه و بار ساحلی می باشد .

                                  ساحل سنگی و محل شنا در باتومی   Batumi sandy beach

 

                                                           بلوار ساحلی  Walkside Blv 

بعد از گشت و گذار در شهر دنبال محل اقامت گشتیم و چندین هتل و آپارتمان را از نزدیک دیدیم ظاهر آپارتمانها در اینجا مانند دیگر جمهوری های شوروی سابق  زیاد جالب نبوده است ولی داخل اتاق ها بازسازی شده و تمیز می باشند .در جمهوری های سابق شوروی آپارتمانهای به جا مانده از آن زمان با ظاهری فرسوده و راهروهای باریک و تاریک و آسانسورهای بسیار کهنه و قدیمی ولی داخل اکثرشان بازسازی شده و همگی با کف پارکت می باشند .( در ایتجا علاوه بر هتل ، آپارتمان ، هاستل و حتی تک اتاق یک آپارتمان را هم براحتی می توان اجاره کرد هم اینترنتی و هم حضوری  اگر میخواهید حضوری اجاره نمایید حتما قبل از سفر از طریق اینترنت آدرس و شماره تلفن صاحبان آپارتمانها را داشته باشید و راه دیگر کمک گرفتن از رانندگان تاکسی و دیگری مغازه داران می باشد )

بالاخره در نبش خیابان چاوچاوادزه و خیابان اصلی کیشویلی هتل ریوازی   Hotel Revazi  یک اتاق دو تخته با یخچال ، تلویزیون ماهواره ای و اینترنت بی سیم با شبی 50 لاری بدون صبحانه  اجاره نمودیم ).. بعد از کمی استراحت برای دیدن این شهر زیبا در شب به بیرون رفتیم ابتدا از خیابان محل سکونت تا خیابان روستاولی را قدم زنان طی کردیم این خیابان در نزدیکی ساحل قرار دارد و زیباترین خیابان شهر می باشد و سطح آن کلا سنگفرش شده می باشد و به احترام و پاسداشت شاعر گرجی به نام روستاولی نام گذاری شده است . همچنین بهترین و زیباترین خیابان دیگر شهر های گرجستان به همین نام می باشد .  در اطراف این خیابان هتل ، رستورانهای متعدد ، بار ، کلوبهای شبانه و کازینو  وجود دارد .

 در امتداد این خیابان در طول ساحل حدودا 1.5 کیلومتری خیابان ساحلی احداث شده است که مکان مناسبی برای پیاده روی بخصوص در غروب ها و تا پاسی از شب که بسیار شلوغ می باشد استفاده کرد و همچنین  بر روی صندلی های نصب شده نشست و به زیبایی دریا و کشتی هایی که به اسکله نزدیک و یا در حال ترک کردن آن هستند به نظاره نشست .

حدفاصل  بین بلوار ساحلی و خیابان روستاولی پارک های بسیار زیبا، پارک آبی ، باغ وحش ، پارک دلفین ، آگواریوم و همچنین سه هتل معروف بین المللی مانند شرایتون و این توریست قرار دارد . 

شام خود را از یک مغازه ای که خانم ها غذای محلی می پختند و مانند نانوایی بود غذایی خریدیم به نام 

خاجاپوری khachapori که یکی از غذاهای معروف گرجی هاست که از آرد به صورت نان لواش ، تخم مرغ ،روغن و پنیری مانند پنیر پیتزا تهیه می شود که بسیار مقوی و خوشمزه می باشد  و با خوردن آن تا زمانی زیاد احساس گرسنگی نخواهید کرد و در رستورانها به صورت پیتزایی هم تهیه می شود .

غذای محلی معروف دیگری هم وجود دارد :

خینکالی  Khinkali، خمیر پخته ای است که ته آن را گرد و سرش را به هم می پیچند  که داخل آن گوشت چرخ کرده با فلفل سیاه می ریزند .

 متس وادی Mtsvadi که همان  شیشلیک گرجی است آنهایی که خوردند میگویند بسیار خوشمزه است چون بنده از غذای گوشتی که احتمال حلال بودن نمی دهم استفاده نمی کنم مزه اش را نمی دانم .

چاخاخی Chakhakhi  گوجه پخته درسته با تکه های بادمجان ،گوشت فلفل سبز و سبزیجات می باشد .

 

                                                          برج الفبا  Alphabet Tower

در منتهی الیه غربی این خیابان  برج الفبا به طول 139 متر نصب شده که 33 حروف گرجی بر روی آن ثبت شده است و بخاطر همین به برج الفبا معروف می باشد و قرار بود در بالاترین ارتفاع آن رستوران و رصد خانه دایر شود .

                                               چرخ فلک  و فانوس دریایی  Ferri wheel & Light house 

در نزدیکی اسکله فانوس دریایی قرار دارد و کنارش چرخ فلک بزرگی به ارتفاع 55 متر توسط یک شرکت ایتالیایی ساخته شده است که می تواند در هر بار  240 نفر را حمل نماید و در عرض 10 دقیقه یک دور می زند .

 

                       دانشگاه  فنی باتومی بلند ترین سازه منطقه Batumi Technical University

این هم بلندترین سازه شهر ،دانشگاه فنی باتومی است که بسیار زیبا طراحی و اجرا شده است .

سازه دیگری که در این بخش شهر در کنار دیگر سازه ها نصب شده ، فواره های موزیکال و رنگارنگ می باشد که با فواره آب و نور رنگارنگ لیزر با پخش انواع موسیقی در شب هنگام زیبایی خاصی دارد.

 

 

مکان زیبای دیگر میدان اروپاست که مجسمه مدیا در آن نصب شده است  این اسم براساس ارتباط بندر باتومی با دیگر مناطق اروپا به این نام نامگذاری شده است  . 

 

                                        مجسمه عشق " علی و نینو "   "Love Statue " Ali & Nino

دیدنی دیگر  این قسمت از ساحل یعنی ابتدای بلوار ساحلی در غرب نزدیک اسکله ،  مجسمه عشقمعروف به مجسمه علی و نینو  نصب شده است .دو مجسمه از ورقه های آلومینیومی به ارتفاع هشت متری که روبروی هم قرار گرفته اند و توسط مجسمه ساز گرجی تامار کوسیتادزه Kamar Kvesitadzeساخته شده است و براساس یک داستانی است از نویسنده آذری که یک پسر مسلمان به نام علی با یک دختر مسیحی گرجی در دوران جنگ جهانی اول عاشق هم می شوند که سرانجام به هم نمی رسند .چیز جالبی در باره این مجسمه این است که هر 10 دقیقه این دو مجسمه فلزی آرام آرام به هم نزدیک شده و ورقه ها داخل هم شده و تبدیل به یک مجسمه می شوند و سپس به همین مدت دو باره از هم جدا می شوند و در شب با نورهای مختلف این مجسمه فوق العاده زیبا می شود.این عکس دو مجسمه  را که در حال تبدیل شدن به یک مجسمه را نشان می دهد .   

یکی دیگر از دیدنی های این قسمت شهر برج چاچا  Chacha Tower  می باشد که  برج ساعت با چهار ساعت نصب شده بر چهار طرف آن با استخرهای آب که چهار فواره در آن قرار دارد و هر روز ساعت 19:00  به مدت ده دقیقه "چاچا " الکل قوی گرجستانی را در این میدان می پاشد .

یکی از چیزهای جالبی که در ابتدای ورودی به ساحل  وجود دارد ایستگاه دوچرخه سواری می باشد که توسط شهرداری درست شده است و  تعدادی دوچرخه سبز رنگی وجود دارد که با تهیه کارت هوشمند دوچرخه به مبلغ 20 لاری می توانید دوچرخه ای را کرایه نمایید و در شهر و  پارک ها دوچرخه سواری نمایید  .

 دیدنی دیگر باتومی  میدان پیازا Piazza Square می باشد .این میدان به وسعت 5700 متر مربع می باشد که شامل یک هتل و دو رستوران و کافه و بار می باشد که روزانه در کافه لا ببریوچه موسیقی زنده اجرا می شود و همچنین مکانی است برای اجرائ گروه موسیقی که به شهر باتومی می ایند .

 

 

یکی دیگر از مکانهای بسیار دیدنی ، باغ گیاه شناسی می باشد که بزرگترین و غنی ترین باغ گیاه شناسی جهان می باشد که در نزدیکی متسوانه کونتسخی قرار گرفته است و دارای چندین هزار گونه گیاهی از سراسر چهان می باشد .

 

 

 

با گشتن در تمام قسمت های این شهر بندری که در منتهی الیه غرب کشور گرجستان قرار گرفته است و روزی نه چندان دور تمام ساختمانهای مسکونی ، مغازه ها و دیگر ساختمانهای اداری شهر با معماری معروف شوروی سابق یعنی داشتن حداکثر استحکام و حداقل زیبایی و نمایی رنگ و رو رفته  ، امروز با استفاده از جدیدترین تکنولوژِی معماری و طراحی در سازه ها و استفاده از بودجه کلان سرمایه گذاری بین المللی با در هم آمیختن دانش و تکنولوژی عصر جدید با  لحاظ کردن پیشینه تاریخی ، سازه های کم نظیری ساخته اند و امکانات بیشماری برای این شهر تدارک دیده اند و توانسته اند توریست های زیادی را جذب نمایند به فکر و ذکاوتی  که در پشت این همه بزنامه ریزی ها و فعالیتها قرار داشته تا یک بندر دور افتاده را به شهر سر زنده با توان جذب توریست های  زیاد کرده است احترام گذاشت و آفرین گفت و درسی برای مسئولان دیگر مناطق دنیا از جمله کشور خودمان باشد .

 

                                                     جاده باتومی به پوتی

بالاخره بعد ار دو روز اقامت و استراحت در این شهر زیبا برنامه بعدی گشت و گذار در پایتخت این کشور یعنی شهر تفلیس معروف به عروس قفقاز می باشد .وسایل ها را جمع نموده قصد ترک شهر زیبای باتومی را داریم .

                                   قیمت های مختلف بنزین در گرجستان بر حسب اکتان

 

                                 نمایی دور از شهر از جاده خروجی باتومی به شهر بندری پوتی

برای خارج شدن از باتومی از محل اقامت در خیابان اباشیدذه مستقیم به سمت ایستگاه قطار روانه شدیم و یک بار دیگر در بازار قدیمی شهر وسایلی از جمله قهوه بسیار خوش طعم کیلویی 12 لاری و همجنین از خاجاپوری معروف خریدیم و مسیر را در امتداد دریای سیاه که باز هم جنگل و دریا کنار هم ادامه دادیم و در کنار اتوبان در اولین پمپ بنزین برای اولین بار در طول کل این مسیر مسافرت مان که هنوز یک خطی بنزین داشتیم 25 لیتر بنزین اکتان 95 با لیتری 2.20 لاری زدیم .

بنزین در گرجستان چهار نوع می باشد با اکتانهای مختلف و قیمت های متفاوت .همانطوری که تابلوی پمپ بنزین  نشان می دهد بنزین اکتان 92 با قیمت 2.05 اکتان 93 با 2.10 و اکتان 95 به قیمت 2.20 و اکتان 98 که همان بنزین سوپر می باشد 2.25 لاری می باشد دیگر اینکه استفاده از کارت اعتباری بین المللی در پمپ بنزین 1.5% تخفیف دارد  .

اگر روزی قصد سفر به باتومی دارید و به تفلیس نمی روید حتما وقت بگذارید و از طریق همین جاده " باتومی به پوتی " بیایید و تقریبا می توانید کل شهر با زیبایی مثال زدنی اش را به همراه دریا و جنگل در یک قاب تصویر  مشاهده نمایید یک تصویر پانورامای فوق العاده زیبایست .


برگرفته از: http://ali1341.blogfa.com


[ دوشنبه 21 مهر 1393 ] [ 05:09 ب.ظ ] [ mohammad ad ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب