تبلیغات
سفرنامه

سفرنامه
 
قالب وبلاگ

 

 

 اختصاصی گروه مارشال مدرن

  در این قسمت سعی دارم بخش های تفریحی دوبی رو بهتون معرفی کنم خوب دوبی هم دریا داره و هم صحراکه در این بخش من پلاژ عمومی دوبی ، مجموعه تفریحی آبی Wild Wadi و گشت صحرایی دوبی رو معرفی کنم


پلاژ عمومی دوبی:

 

پلاژ عمومی دوبی که در کنار دریا قرار دارد محلی هست که بدون پرداخت هیچ پول و یا ورودی می توان از آن استفاده کرد معمولاً تعدادی معدودی اروپایی روی ماسه های کنار کنار ساحل که سفید و خیلی نرم است زیر آفتاب بیرحم نشسته اند و عده ای هم در آب در حال شنا کردند در ساحل درختانی وجود دارد که عده ای برای فرار از آفتاب سوزان به زیر این درختان پناه می برند عده ای هم کمی به دریا نزدیکتر شده و زیر سایبان هایی که ساخته شده است می روند . از دور برج العرب معروف دوبی هم در میان غباری دیده می شود البته نا گفته نماند این غبار ، گردوخاک نیست بلکه نم آب موجود در هوا است اما به هر حال این نم آب و شرجی بودن هوا اجازه خودنمایی کامل به این برج نمی دهد.

 

 اختصاصی گروه مارشال مدرن

 

اختصاصی گروه مارشال مدرن

 

مجموعه تفریحی آبی Wild Wadi

 

در کنار برج العرب مجموعه ای آبی به زیبایی خاصی طراحی شده که افراد برای ورود به این قسمت باید ورودی پرداخت نمایند البته برای ساکنین برج العرب این ورودی دریافت نمی شود که البته پول پرداختی برای ورود به Wild Wadi در مقابل پولی که باید برای ورود به برج العرب و یا سکونت در این برج باید پرداخت کرد تقریباً نا چیز است .

Wild Wadi مجموعه ای از استخر ها و سرسره های آبی و دالانی های آب هست که به صورت روباز ساخته شده است و امکانات زیادی را در خود جای داده است بوفه ها و کافی شاپ ها به تعداد کافی نیز به این مجموعه سرویس دهی می دهند از نکات جالب توجه در این مجموعه نظم و انظباط خاصی هست که در این مجموعه به وفور دیده می شود و کلیه پرسنل این مجموعه و حتی ناجیان غریق هم همواره لبخند بر لب دارند .

برای افرادی که تمایلی برای خرید ندارند ( مخصوصاً آقایون ) برای فرار از خرید های زیاد و دوری از خانم های محترم که در همچنین مسافرت هایی فقط بدنبال خرید هستند این قسمت شدیداً توصیه میشه قطعاً جای بدی نیست با هم عکس ها رو در ادامه می بینیم مطمئنم که با من هم عقیده اید.

 

اختصاصی گروه مارشال مدرن

 

اختصاصی گروه مارشال مدرن 

 

اختصاصی گروه مارشال مدرن

اختصاصی گروه مارشال مدرن

 

اختصاصی گروه مارشال مدرن

 

اختصاصی گروه مارشال مدرن

 

اختصاصی گروه مارشال مدرن

 

اختصاصی گروه مارشال مدرن

 

گشت صحرا Desert Tour

 

این بخش هیجان انگیز ترین بخش سفر دوبی هست البته واسه عشق ماشین ها.گروه های عازم صحرا همه با لندکروز های 6 یا 7 نفره شش سیلندر و البته هشت سیلندر دل به صحرا می زنند.در طول مسیر تا رسیدن به مقصد برای زدن به صحرا تکه های سبزی می بینیم شامل علفزار ها و بیشه هایی پر از درختان بزرگ و نسبتاً انبوه گز که ظاهراً برای ممانعت از حرکت های شن ها کاشته شده اند. در بسیاری از باغ هایی که دیوار و نرده دارند ویلاهایی هم هست و قصر زرگ بکب از شیخ های دبی هم از جمله ی آن هاست که دیوار های بلندی دارد و تابلویی با تصویر اسب نشان می دهد که در اینجا اسب سواری هم می شود.آثاری از سوله ها و خانه های کهنه ی روستایی و یک پادگان صورتی تر و تمیز و یک هنودانه فروشی نشان از برخی فعالیت های دیگر در اینجا دارد.

سرانجام لندکروز ها در آستانه ی صحرا توقف می کنند و با تنظیم باد لاستیک ها به راه می افتند در این مرحله برای ورود به صحرا باد لاستیک ها را کم می کنند که سطح تماس و اصطکاک لازم میان لاستیک ها و شن ها صحرا بوجود آید در این مرحله هست که همه باید کمربند های ایمنی خود را ببندد در عیر اینصورت علاوه بر هزینه های سفر دوبی باید به فکر هزینه های جراحی زیبایی باشید یعنی اینکه با توجه به بالا و پاین رفتن ها در میان صحرا احتمال برخورد شما در صورت نبستن کمربند با شیشه ها و صندلی های جلو ماشین هست .

در میان این بالا و پایین پریدن ها و لغزش شن ها از روی ماشین و زیر ماشین تنها چیزی که در این صحرا نظز شما را جلب می کند دیدن سایر لندکروز ها و گاهی شتر هایی هست که در صحرا می توان دید البته عده ای نیز به جای سوار شدن بر لندکروز ترجیح مید که موتور سواری کنند که باید گفت این عده دیگه آخرشن و فکر کنم جونشون رو از سر راه آوردن.

بعد ار 5 دقیقه توقف در بالای یک تپه برای گرفتن عکس و مسافتی دیگر بالا و پایین رفتن به جایی می رسیم که به آن خیمه می گویند محوطه صاف شده ی بزرگی میان تپه های ماسه ای که در آن غرفه های فروش نوشیدنی و تنقلات و غذا هم هست.در وسط  محوطه یک صحن گرد را آسفالت کرده اند و دور تا دور آن را به صورت چهار گوش با متکا پوشانده اند پایین این صحنه نیز میز هایی کوتاه و متکا هایی برای نشستن چیده اند.صحن برای رقص عربی است که شب اجرا می شود و البته به عنوان پیست رقص برای گردشگران مورد استفاده قرار می گیرد . برنامه شتر سواری ، اسکوتر سواری و موتور های 4 چرخ هم ار برنامه های جنبی گشت صحراست .

شب هنگام برگشت ماشین ها جلوی قهو خانه ای که تعدادی کارگاه تعمیر ماشین و آپاراتی و تعویض روغنی نیز دارد برای تنظیم مجدد باد لاستیک ها ماشین ها توقف می کنند و باد لاستیک ها را زیاد می کنند تا به صورت استاندارد شهری و رانندگی در آسفالت در آید.

 

اختصاصی گروه مارشال مدرن

 

اختصاصی گروه مارشال مدرن

 

اختصاصی گروه مارشال مدرن

 

اختصاصی مارشال مدرن

 

شروع سفر فرودگاه امام خمینی :

 

برای شروع سفر می بایست مسیر متهی به فرودگاه امام را دنبال کرد بزرگراه های خوب آسفالت شده ، تقاطع های خوش ساخت مانند میدان جهاد ، تابلو های تبلیغاتی آبرومند و تجهیزات خوب جاده ای از قبیل تور های حصار جاده دارد و مهمتر از آن جنگل کاریها و چمن ها و باغچه ها و باز هم مهم تر چشم انداز های خالی از ساخت و ساز های بی قواره و زشت که به مراتب بهتر از مسیر پر ترافیک و آکنده از آلودگی های بصری و صوتی فرودگاه مهر آباد است.

 

فرودگاه دوبی :

 

در هنگام فرود از پنجره صحرایی خشک و لم یزرع یک بیابان واقعی را می بینیم که معدود لکه های سبز آن آنقدر تیره اند که به سیاهی می زنند .فرودگاه هم جزیی از این بیابان است بعد از فرود ساختمان فرودگاه را می بینیم که به شکل یک لوله حجیم خیلی خیلی دراز مثل لوله های انتقال نفت در بیابان و است و مدتی طول می کشد تا از کنار آن بگذریم نکته بسیار مهم در مورد این فرودگاه این است که این فرودگاه پر رفت و آمد ترین فرودگاه جهان است که به 2 ترمینال شماره 1 و 2 تقسیم می شود.

 

اختصاصی مارشال مدرن

 

در بخش بازرسی پاسپورت ها کارمندان همه عرب اند و لباسهای عربی به تن دارند اما کارکنان معمولی فرودگاه ،یعنی باربرها و نظافتچی ها و فروشندگان بخش فری شاپ همه هندی پاکستانی ، بنگلادشی ، فیلیپینی و خدا می داند کجایی اند..

وقتی از ساختمان خنک فرودگاه بیرون می آییم تازه مزه گرمای عجیب هوا را می چشیم و توجهمان به این موضوع عجیب هم جلب می شود که با وجود گرمای شدید خود افتاب و درخشندگی پرتو های آن دیده نمی شود فقط گرمایش به ما می رسد حتی آسمان هم کمرنگ است و آبی آسمانی نیست که شاید به دلیل غبار آلود بودن آسمان است.

در شهر :

راننده ای که ما را به هتل می برد هندی است و رانندگی وحشتناک و تیز و تندی دارد ( مثل من  ) ولی از مقررات رانندگی از جمله ایستادن در صف گردش کنندگان به چپ یا راست و بیرون نزدن از خطوط تخطی نمی کند بنابراین می توانیم در همان حال که به موسیقی هندی گوش می دهیم کمی هم به دور و بر و ردیف بی پایان ساختمان های فلزی شیشه ای بلند نگاه کنیم و به معدود درخت های موجود از جمله درخت های نخل و بعضی تابلو ها که خط عربی شان را محض امتحان میزان آشناییمان به زبان عربی می خوانیم : ال یوشف موتورز ، بقاله بداری ، دوستمانی کامپانی ، حلویان و ....

ساعت حدود 1 بعد از ظهر است و در خیابان ها تقریباً جز ماشین هیچ پرنده ای نه فقط به معنی استعاری آن که به معنای واقعی پر نمی زند. یعنی هیچ پرنده ای را دوروبر درختان معدود و آسمان غیر آبی آن نمی بینیم و بعضی از آدم های معدود پیاده هم چتری بالای سر گرفته اند . همه جا فقط ماشین هست و ساختمان و معلوم نیست چرا ساختمان ها با وجود تفاوت ظاهریشان از نظر قد و اندازه و شکل و شمایل و رنگ و رو یک شکل به نظر می رسند شاید چون همه از یک چنس یا به قول هنرمندان همه در یک ‍ژانر هستند همه پست مدرن هستند زرد و صورتی و آبی و سبز و قرمز حتی یک نمونه مدرن هم در میان آن ها نیست و این در واقع نشان جدیدالتاسیس بودن همه ی آن ها و بدون تاریخ بودن شهر است در واقع همه ی این ساختمان ها در 30 سال گذشته ساخته شده اند یعنی دوبی همزاد انقلاب اسلامی ایران و فرزند ناخواسته ی آن است .

 

اختصاصی مارشال مدرن

 

البته دوستان دقت داشته باشند در یک ماه گذشته امیر حجوانی عزیز ایمیلی در مورد پروژه های آتی دوبی داشتند و عکس هایی در این باره ارسال کردند بیشتر این پروژه ها یا در مرحله اجرا است و یا در مرحله مقدماتی و فاز صفر اما با این وجود عکس هایی که در ایمیل امیر مارشال دیدید با عکس های این سفرنامه بسیار متفاوت هست ساختمان های حال حاضر دوبی که تکمیل شده اند بیشتر پست مدرن هستند اما پروژه های در حال اجرا اغلب دیکانسراکشن و فولدینگ می باشند این توضیح رو لازم دیدم بگم چون با تبلیغات وسیعی هم که از دبی در ماهواره و اینترنت می شه بیشتر از این تصاویر استفاده می کنند اما در حال حاضر در دبی به جز چند مورد معماری روز دنیا رو نمی بینیم البته قطعاً دبی 10 سال آینده دیدنی تر  هست منم 2 تا از عکس های ایمیل امیر رو اینجا آوردم تا مقایسه ای هم در این ایمیل در باب پست مدرن و دیکانسراکشن و فول دینگ به صورت تصویری داشته باشیم.

 

اختصاصی مارشال مدرن

 

اختصاصی مارشال مدرن

 

به هرحال فرصت تماشای بیشتر را نداریم چون فرودگاه به هتل نزدیک است هتل در بخش قدیمی تر دوبی به نام آ« دیره آ» قرار دارد البته قدیمی بودن آن به این معنا نیست که تفاوت ظاهری و باطنی با بخش جدید شهر دبی یعنی آ« بردبی آ» نامیده می شود دارد ظاهراً زمانی که دوبی هنوز یک بیابان بوده یعنی در حدود 30 سال پیش سکونت گاه هایی در این منطقه وجود داشته است که امروزه همگی تبدیل به ساختمان های بلند پست مدرن چندین طبقه شده اند.هتل محل اقامت ما هندی است یعنی صاحب و کارکنانش هندی هستند در رستوران هتل تلویزیونی وجود دارد که برنامه هایی به زبان هندی دارد بنابراین موسیقی متن هنگام صرف نهار هندی است و می توانیم رقص های هندی را هم وقت صرف نهار تماشا کنیم.جالب است که کارگران نظافتچی هتل برخلاف انچه در همه ی دنیا از جمله در ایران معمول است زن نیستند که احتمالاً به دلیل که مهاجران آماده ی کار خانواده هایشان را در وطن جا گذاشته اند.

بردوبی :

نخستین برنامه ی ما گشت بر دوبی است .در مسیر رفت از خیابانی می گذریم که در دو طرف آن ردیف بی پایان ساختمان های بسیار بلند چند ده طبقه ساخته شده و یا در حال ساخت منظره ی عجیبی ساخته اند شب هنگام برگشت هم از این مکان می گذریم و علاوه بر چراغ های روشن آسمانخراش ها دسته ها نورانی چرثقیل ها را هم بالای ساختمان ها ی در حال احداث می بینیم که منظره را عجیب تر کرده اند . در زیر هم عکسی از برج هزاره دبی رو می بینیم که در 3 مرحله افزایش ارتفاع پیدا کرده تا هنوز هم رقیبی برای این برج در دنیا پیدا نشه در این تصویر تاور ها و چرثقیل ها و سرعت ساخت و ساز در دبی به وضوح مشخصه

 

اختصاصی مارشال مدرن


[ پنجشنبه 5 شهریور 1388 ] [ 05:55 ب.ظ ] [ mohammad ad ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب