تبلیغات
سفرنامه

سفرنامه
 
قالب وبلاگ

اختصاصی گروه مارشال مدرن

 

مدینه الجمیرا :

  مدینه الجمیرا کمی دور تر از پلاژ عمومی کنار دریاست و در کانال های ماهواره ای عربی تبلیغش را زیاد دیه ایم مجموعه ای است که به مدل ونیز ساخته شده است یعنی با ریختن خاک در آب جایی ساخته اند که کانال آبی از میان آن می گذرد البته نحوه ساخت و تر تمیزی آن جای تقدیر دارد به خصوص اینکه پارکینگ بسیار وسیعی هم برای ماشین ساکنین و حتی گردشگران ساخته اند که آزاد است. خیلی از ساختمان ها بادگیر دارند و با مصالح خاک نما ساخته شده اند که با این همه معلوم است که خشت و گل نیست.

در کنار کانال که مانند خود مجموعه کوچک است ردیف ملیت های مختلف از جمله یک رستوران ایرانی به نام انار هست که صدای موسیقی ایرانی از آن به گوش می رسد. یک بازارچه کوچک هم دارد با مغازه هایی که بیشتر سوغاتی فروشی اند.

قایق سواری روی کانال فقط برای کسانی مجاز است که در این مجموعه ویلا دارند و یا ویلا اجاره کرده اند و البته مهمانان اعلام شده آن ها.در این مجموعه علاوه بر درختان کنار کانال پرنده های واقعی و زنده می بینیم (  در دوبی همه چی مصنوعی هست و یا از مکانی به مکان دیگر انتقال داده شده است البته با تکنولوژی روز اگر در این بین چیزی طبیعی ببینید بیشتر جلب توجه می کند.) در داخل پاساژ نیز درخت های نسبتاً بزرگی را در کوزه های بزرگی جا داده اند.


مرکز تجاری ابن بطوطه :

 

مرکز تجاری ابن بطوطه یک نقطه توریستی دیگر است در راه رسیدن به آن از بزرگراهی عبور می کنیم که واقعاً بزرگ راه است و در هر باند 6 لاین سواره دارد و پیاده رو های کم و بیش پهن. در بخشی به نام جبل علی هم که کارخانه ی برقی در آن جا هست ستون های عظیم برق فشار قوی در متن چشم انداز آسمان خراش ها و جرثقیل ها واقعاً وحشتناک است.

در مرکز تجاری ابن بطوطه به پاسداشت سفر ها او هر بخش را به نام کشوری باستانی ساخته اند، ساحه الهند ، ساحه المصر ، ساحه البلاد فارس ، ساحته التنس ، ساحه الچین و سرانجام ساحه اندلس در هر قسمت دکوراسیونی شبیه آن منطقه را اجرا کرده اند در قسمت مربوط به ایران عمدتاً از ستون های کاشی کار آبی است.

 اما قابل توجه خانم های محترم  در گذرگاه های منشعب از بخش نمایشی این محل ها زیباترین ویترین ها و فروشگاه ها پوشاک ، کفش ، عطر و لوازم آرایش قرار دارند با نام های آشنا در همه جا در لندن ، پاریس ، برلین ، مسکو و حتی تهران.

 

مرکز تجاری عمارات Emirate Mall :

 

در کنار مرکز تجاری عمارات Emirate Mall یک پارکینگ چهار طبقه عالی است که می توانید سواره تا هر طبقه که می خواهید بروید در آنجا پارک کنید و مستقیماً وارد آن طبقه شوید و البته خرید کنید در دوبی در تمامی فروشگاه ها برای جلب مشتری و فروش اجناس راه های مختلفی را انتخاب کرده اند که یکی از ان ها همین مورد است استفاده از پارکینگ طبقاتی در کنار یک فروشگاه شما در هر طبقه که خرید کنید ماشین شما در همان طبقه است و اجناس خریداری شده را با کمترین حرکت ممکن به ماشین خود می رسانید در طبقه چهارم این فروشگاه که خوراک گیم باز هاست و البته خودم یک مرکز بازی و سرگرمی ساخته اند که شامل گذرگاه وحشت ، بیلارد و بولینگ و انواع بازی کامپیوتری و همچنین یک پیست اسکی مصنوعی شاید برای شما هم جالب باشه در دوای 50 درجه به محلی برید که نیاز به استفاده از لباس های گرم باشه و شما با گرفتن وسایل اسکی و لباس گرم لحظاتی هم در دوبی اسکی کنید البته پیست اسکی اماراتی ها همچون کانال ونیزشان خیلی کوتاه است اما حسن استفاده از این مجموعه در این طبقه چیست خوب مشخصه هنگامی که خانم های محترم در حال خرید کرده هستند و خرید خانم ها هم که همه بهتر می دونید چقدر طول می کشه اینجا رو ساختن واسه آقایون که کمی از استرس هزینه ها دور باشند و دقایقی از زندگی لذت ببرند راستی تا حالا توجه کردید خانم ها چقدر به خرید علاقه دارند به نظرتون علت چیه به منم بگید دلایل علاقه خانم ها به خرید و گشتن بیش از حد در مجتمع های خرید و گویا اصلاً این مکان ها رو برای خانم ها ساختند.

 

بستکی و شندقه :

 

بستکی لنگر گاهی است کنار رودخانه دوبی که دهکده ی غواصی نامیده می شود اما ساخته ی تاجران ایرانی در اوایل قرن بیستم است ساختمان های معماری ایرانی و بادگیر های ایرانی دارند لنج های بازمانده در کنار دریا نیز مشابه لنج های سواحل جنوبی کشور است.ساختمان های این منطقه را به عنوان میراث فرهنگی و آثار تاریخی دوبی مرمت و حفاظت کرده اند.

ناحیه ی شندقه در آن سوی رودخانه است با ابره یعنی قایق های کوچک که کارگران و البته توریست ها را با آن ها جا به جا می کنند.لنگر گاهی کوچک با انبوه کارگران هندی ، پاکستانی و افغانی این قسمت به طور کامل با سایر قسمت های دوبی که دیده ایم متفاوت است آثار زندگی غیر شرکتی و پیشینه دار حال و هوای دیگری به آن جا بخشیده است.

در بازاری با سقف های چوبی ، دستفروش ها ، لباس های آویزان بر سر در مغازه ها ، مانکن هایی که لباس عربی پوشیده اند و کسانی که سعی می کنند شما را وادار به خرید کنند دیدنی اند و طبق معمول خریداران این مغازه ها و حتی دستفروشی ها بانوان محترم هستند.

موزه دوبی پشت این بازار است بعد از گذشتن از یک خیابان دراز با ردیف ساختمان های بلند و تجارتخانه ها و ساختمان های مسکونی کوتاه تر در ته کوچه های باریک که به کلی با خیابان های پهن تازه ساز متفاوت است به موزه می رسیم البته موزه دوبی تعطیل بود و تصویری از داخل آن نداریم یا اینکه بدانیم چه چیزی در آن یافت می شود.

دیدنی ترین منطقه شندقه کوچه های باریک و خیلی باریک منطقه هندی است که گاهی فقط یک نفر می تواند از داخل آن عبور کند اما با این حال با یکی دو پله در کنار کوچه های می توان وارد مغازه و فرشگاه های نسبتاً بزرگی شد. یک معبد هندی هم آنجاست که صف طویلی از هندی ها کفش به دست برای ورود به آن صف بسته اند . در یک میدان گاهی بسیار کوچک حلقه های گل یاس مس فروشند و زن های هندی قبل از ورود به معبد خود را با این گل ها مو های خود را می آرایند. چای و نوشیدنی و خوراکی های هندی هم در قهوه خانه ای کوچک عرضه م شود که یک باغچه سبز در کنار دارد و نیمکت های برای نشستن.

 

شهر فستیوال Festival City :

 

شهر فستیوال Festival City چشم انداز آن از دور از یک بزرگراه در حال ساخت فوق العاده چشم گیر است نمایشگاه های بزرگ شیشه ای و اتومبل های زیا با برند های معتبر و البته فوق العاده چشم گیر به قصر های بلورین می مانند.در این مجموعه بزرگترین فروشگاه ها قرار دارند فروشگاه ها همان مارک ها معروف بین المللی که شعبه های کوچکتر آن ها در همجا وجود دارد مانند ایکیا ( IKEA ) فروشگاه سوئدی لوازم خانه که یک طبقه کامل در یک مجموعه بزرگ را به خود اختصاص داده است.

 

اطلاعاتی در مورد دوبی :

 

کل جمعیت دوبی در حدود 1.5 میلون نفر است این در حالی است که کل جمعیت دوبی در سال 1975 فقط 183200 نفر بوده است و نود درصد این جمعیت در شهر ها زندگی می کنند و رشد جمعیت دوبی نیر 7 درصد است.

اماراتیها فقط 10 درصد جمعیت دوبی را به خود اختصاص داده اند و 1 درصد از نیروی کار خصوصی را تشکیل می دهند شرکت های خارجی به این بهانه که اماراتیها تنبل هستند علاقه ای به استخدام آن ها ندارند.60 درصد جمعیت شاغل دوبی هندی هستند و 12 درصد از کشور های دیگر عرب همچون لبنان ، سوریه ، اردن و مصر تعداد مهاجرین از کشور های جنوب شرقی آسا نیر رو به افزایش است و اما اروپاییان فقط 5 درصد جمعیت شاغل در دوبی را تشکیل می دهند که عمدتاً انگلیسی هستند و در میان آن ها استرالیایی ، کانادایی و ... هم دیده می شوند.

دوبی یک منطقه آزاد تجاری است و پر رفت و آمد ترین فرودگاه جهان را دارد هر سال 5 میلیون مسافر هوایی وارد دوبی می شوند دوبی به یمن سیایت های مالکیت کاملاً خارجی برگشت کامل سرمایه و سود ، 15 سال معافیت مالیاتی ، رفع هر گونه محدودیت مالی و عدم دریافت مالیات حقوق ، در ایفای نقش مرکز تجار بسیار موفق بوده است و در عین حال با صدور دوباره کالا ها و اجناس خارجی عمدتاً به ایران ، هند ، عربستان ، کویت و افغانستان نقش انبار کالا را هم برای شرکت های بزرگ ایفا می کند.

 

دوبی با برگزاری فستیوال های بزرگ خرید ، موسیقی از جمه جاز و ترنس ، مسابقات بین المللی تنیس ، گلف ، جام جهانی اسب سواری با جایزه بزرگ 6 میلیون دلاری ، مسابقات ماشین سواری در صحرا ، فستیوال بین المللی فیلم ، احداث شهر اینترنت و مدیا با تکنولو‍ی بسیار پیشرفته در توسعه صنعت توریسم هم موفق بوده است و جالب است که درآمد نفتی دوبی فقط 6 درصد درآمد دوبی در حال حاضر است.

در دوبی هیچ حزب سیاسی نیست و انتخاباتی صورت نمی گیرد دولتی هم به معنای مجموعه ی وزرای مورد تایید یک پارلمان در آن نیست. مالک آن همچون سایر امیر نشین های امارات یکی از امرای قبیله حاکم یعنی قبیله ی مختوم است و اماراتیها که فقط 10 درصد جمعیت را تشکیل می دهند از بهداشت و آموزش مجانی ، آب و برق و تلفن بسیار ارزان و گاه حتی مسکن مجانی برخوردارند.

به هر حال خیلی روشن نیست که امتیاز ساخت و توسعه ی یک مرکز تجاری عظیم را وسط بر و بیابان در عرض فقط چند دهه باید به پای چه کسی نوشت : حاکمان قبیله ی مختوم که راه را باز گذاشتند یا شرکت های بزرگ بین المللی که زیر ساخت و رو ساخت ها را مطابق استاندارد های پیشرفته ساخته اندو اما در واقع موضوع اصلاً تقسیم امتیاز ها نباشد. چون به نظرم اگر خریدار حرفه ای ( مانند قریب خانم ها ) و یا تاجر نباشید یا اصلاً انگیزه ای برای فرار از محدودیت های ناگزیر در محل زندگی خود و پناه گرفتن در بار ها و تفرجگاه های عموماً مصنوعی را نداشته باشید پیست اسکی در گرمای 50 یا 60 درجه و حتی ونیز مصنوعی و ساحت های ابن بطوطه هم نمی تواند شما را دوباره به دوبی بازگرداند. در کتاب Lonely Planet  در توضیح بوم و اقلیم دوبی آمده است که برخی از انواع پرندگان در زمستان به دوبی مهاجرت می کنند و اخیراً در آنجا آشیانه های مصنوعی ساخته اند تا فلامینگو ها را تشویق به تخم گذاری در دوبی کنند اما به نظر بعید برسد که فلامینگو ها به خاطر یک آشیانه حاضر بشوند در دوبی تخمی بگذارند

 

با این وجود آیا کسی از شما پیش آمده که به تالاب های ایرانی پر از گونه های جانوری پا بگذارید آیا تا کنون شده وقتی که به تالاب های ایرانی می روید تصویر زشت از زباله ها را مشاهده نکنید این موضوع به خود ما بر می گردد که چقدر برای ایران عزیزمان تلاش می کنیم چند بار شده با کیسه های پلاستیکی زباله های دیگران زا جمع کرده ایم؟تا به حال به افرادی که محیط طبیعی را آلوده می کنند تذکر داده ایم؟ما حاضریم برای مرکز مصنوعی ساخته شده در دوبی هزینه های زیادی پرداخت نماییم آیا در برنامه های خود زمانی برای ایرانگردی و پرداخت هزینه برای صنعت توریسم کشور قرار داده اید؟

پاسخ به این سوالات را خود شما بهتر می دانید با این حال گروه مارشال مدرن به عنوان اولین گروه اینترنتی تورهای ایرانگردی خود را 3 سال پیش شروع نموده است و یکی از هدف های آن ترویج ایرانگردی و نشان دادن جاذبه های گردشگری ایران به عموم است چه افرادی که با ما به این تور ها می آیند و چه افرادی که سفرنامه های مارشال را دنبال می کنند می دانند مدیریت گروه همواره در تور ها سعی دارد بهترین ها را برای شما مهیا کند امیدواریم روزی برسد که همگی با هم سعی بر اعتلای صنعت توریسم ایران عزیزمان داشته باشیم به امید آن روز شما دوستان نظرات خود را در این باره با من در میان بگذارید.

 

امیدوارم از سفرنامه دوبی لذت برده باشید 

http://navayeandishe.persianblog.ir/post/1070/


[ پنجشنبه 5 شهریور 1388 ] [ 05:59 ب.ظ ] [ mohammad ad ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب